Scone Palace - Skotsko
Základní informace
Scone Palace leží severně od skotského města Perth a je známé jako místo, kde více než 1000 let byli korunováni skotští králové. Ve zdejším opatství byl střežen korunovační kámen Stone of Scone, který je dnes k vidění na hradě v Edinburghu.
V oblasti původního Scone se nacházelo důležité náboženské centrum Piktů. Roku 838 se však Kenneth MacAlpin prohlásil králem Skotska. Dle legendy jej a jeho šlechtice pozval piktský král Drostan na své sídlo na Moot Hill ve Scone, kde všichni pořádně popíjeli. Návštěvníci pak využili indispozice svých hostitelů a pomocí lsti je přemohli a zabili.
Na kopci Moot Hill pak bylo v letech 1114 až 1122 postaveno benediktinské převorství, v němž byl uchováván proslulý Stone of Destiny. I když jej v roce 1296 odvezl král Eduard I., byli zde až do roku 1651 korunováni všichni skotští králové. Stone of Scone se zatím stal součástí korunovačního trůnu ve Westminsterském opatství, odkud se do Skotska vrátil roku 1996. Od té doby je uložený na hradě v Edinburghu.
Převorství, z něhož se brzy stalo opatství, bylo ve 12. století poškozeno požárem, roku 1559 jej napadli a zapálili reformátoři a o zhruba dvacet let později bylo přiřazeno k hrabství Gowrie. Tím se dostalo do majetku pánů ze Scone, kteří jej přestavěli na palác a využívali jej jako své hlavní sídlo.
Na počátku 19. století rodině hrabat z Mansfieldu přestal hrad vyhovovat, a tak se rozhodli postavit si nový palác dva kilometry východním směrem od původního. Vypracováním plánů pověřili architekta Williama Atkinsona, který roku 1812 dostavěl přepychové neogotické sídlo se sto dvaceti místnostmi. Kolem něj naplánovali i novou vesnici, zvanou až do roku 1997 New Scone, kam se přestěhovali i obyvatelé té původní.
Návštěvníci se tu mohou už od roku 1966 projít ve stopách bezpočtu britských panovníků a prohlédnout si jedinečnou kolekci porcelánu, slonoviny a francouzského nábytku. Využít také mohou služeb průvodců, kteří jsou připraveni v každé místnosti ochotně odpovídat na jakékoli dotazy.