PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Šibenik - Chorvatsko

Základní informace

Šibenik je město v chorvatské Dalmácii na pobřeží moře, v němž se snoubí historické památky s přírodními krásami.

Katedrála sv. Jakuba, Šibenik, Chorvatsko Šibenik, Chorvatsko Katedrála sv. Jakuba, Šibenik, Chorvatsko

Křišťálově čistá voda přitahuje do této oblasti každoročně statisíce turistů a Šibenik láká i svou úžasnou polohou u ústí jedné z nejkrásnějších chorvatských krasových řek Krky do Jadranu. Město s více než 50 000 obyvateli vyrostlo kolem členitého Šibenického zálivu, obklopeného 242 ostrůvky.

Nejstarší slovanskou osadu na Jadranu vybudovali na rozdíl od většiny ostatního osídlení v této oblasti Chorvaté. První písemnou zmínku o ní lze najít v chartě chorvatského krále Petara Krešimira IV. z roku 1066. Na konci 13. století získal Šibenik městská práva a zároveň se z něj stala diecéze.

Stejně jako ostatní města na chorvatském pobřeží byl i Šibenik roku 1412 začleněn do Benátské republiky a o zhruba století později s nimi po boku čelil osmanské invazi. Právě proto tu vznikly čtyři pevnosti, z nichž jednu, svatého Nikoly, lze najít u pobřeží a další tři na kopci nad městem. Po pádu Benátské republiky připadl Šibenik Habsburkům a stal se součástí jejich Uherska.

Jedno z nejkrásnějších měst na chorvatském pobřeží sestává ze starých kamenných domů, křivolakých uliček, podloubí, nespočtu kavárniček a bez zajímavosti jistě není, že tu lze najít největší počet veřejných schodišť v celém Chorvatsku.

Stejný rekord drží Šibenik i v počtu varhan. Ty si je možné prohlédnout ve dvaceti místních kostelech, z nichž největší a nejznámější je katedrála zasvěcená svatému Jakubovi. Vybudována byla v letech 1431 až 1536, takže v ní lze najít jak gotické prvky, tak i renesanční. Katedrála byla roku 2000 zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Při prohlídce města nelze vynechat ani nádherný Biskupský palác či palác Foscolo, oba z 15. století.
Přestože bylo město v letech 1991 až 1992 těžce poškozeno Srby, místní mu opět vrátili jeho přívětivou tvář a znovu láká tisíce návštěvníků. Množství z nich sem přijíždí na každoroční letní Mezinárodní dětský festival.

Rada: Šibenik je ideálním východištěm pro výlety do národních parků. Vynechat byste neměli ani plavbu lodí na nedaleké Kornatské ostrovy.

Oficiální webová stránka: www.sibenik.hr

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Chorvatsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY