PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Sídlo OSN ve Vídni - Rakousko, Vídeň

Základní informace

Komplex budov OSN ve Vídni je jedno ze čtyř hlavních sídel Organizace spojených národů.

24. října 1945 podepsalo v San Franciscu padesát států (včetně ČSR) Chartu OSN. Tím byla založena organizace, která nahradila Společnost národů, která po druhé světové válce ztratila na významu. Jejím posláním bylo a je zachování mezinárodního míru, posílení bezpečnosti a podpora spolupráce mezi státy.

OSN má množství kanceláří po celém světě, ale jen čtyři hlavní sídla. Kromě New Yorku, Nairobi a Ženevy se jedno z nich nachází i ve Vídni.

Už v roce 1967 pronajala rakouská vláda organizaci OSN na dobu devětadevadesáti let pozemek na břehu Dunaje za symbolický poplatek ve výši jednoho šilinku. O šest let později tu začala výstavba areálu o rozloze 180 000 m². Autorem projektu byl rakouský architekt Johann Staber. Ten navrhl dvě centrální válcové budovy, z nichž ta větší dosahuje výšky 127 metrů a sestává z osmadvaceti pater. Obklopují je nižší stavby o půdorysu připomínajícím písmeno Y. Celý komplex byl slavnostně otevřen 1. ledna 1980.

Nazván byl příznačně UNO-city (UNO je anglická zkratka pro Unated Nation Organisation, tedy Organizaci spojených národů) a své sídlo tu našlo i dalších třicet mezinárodních organizací. I kvůli tomu byl pak oficiální název změněn na Vienna International Centre. V současné době pokračuje výstavba v jeho okolí, v níž převažují především budovy ze skla a oceli.

V budovách OSN, které jsou mezinárodním exteritoriálním územím, pracuje na pět tisíc zaměstnanců. Najít tu lze např. Organizaci OSN pro průmyslový rozvoj, Úřad OSN pro boj s drogami a kriminalitou, Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva, ale i kancelář pro kosmický prostor.

V srpnu 1998 tu bylo otevřeno také nové návštěvnické centrum, které pořádá prohlídky, v jejichž rámci si lze prohlédnout veřejné prostory, včetně zasedacího sálu.

Oficiální webová stránka: https://www.unov.org

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Rakousko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY