PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Snowdon - Wales

Základní informace

Snowdon je nejvyšší hora Walesu a zároveň místo, které nabízí nejvzdálenější výhled na britských ostrovech.

Snowdon, Wales Snowdon, Wales

Snowdon, velšsky Yr Wyddfa (tedy tumulus, odkazující na pověst, že v hoře je pohřben legendární obr Rhitta Gawr), dosahuje výšky 1085 m n. m. Jeho vznik se datuje do ordoviku, kdy tu vyrostla hora vulkanického původu, formovaná později v době ledové.

Za jejího prvního přemožitele je považován botanik Thomas Johnson, který na vrchol vystoupil roku 1639, i když některé prameny naznačují, že se to podařilo už králi Eduardovi I. ve 13. století. Že se nejedná o výstup jednoduchý, dokazuje i fakt, že tu roku 1953 trénoval Edmund Hillary před výstupem na Mount Everest.

Dnes je Snowdon považován za nejnavštěvovanější horu britských ostrovů. Důvodem je asi skutečnost, že pro dosažení vrcholu lze využít parní vláček, který již od roku 1856 vyjíždí z městečka Llanberis. Trať dlouhou 7,5 km s převýšením 1000 m zvládne za necelou hodinku. Nahoře pak čeká kavárna Hafod Eryri, která tu byla zbudovaná již ve 30. letech 20. století, ale svou dnešní podobu získala až roku 2009.

Ti, kteří se na horu chtějí vydat pěšky, si mohou vybrat z několika tras. Nejjednodušší, zvaná Llanberis Path, vede kolem trati a na její zdolání stačí zdatným jedincům tři hodiny. Další stezky vychází se ze sedla Pen-Y-Pass. Tzv. Miner´s Track prochází kolem úžasného jezera Llyn Llydaw. Sportovci s velmi dobrou kondičkou se pak mohou vydat na nejvyšší vrchol Kambrijských hor přes strmý hřeben Crib Goch.

Všechny cesty však nabízí nádherné výhledy a ukazují jedny z nejkrásnějích scenérii na britských ostrovech. Za příznivého počasí lze odtud vidět Irsko, Skotsko i Anglii, přehlédnout můžete 24 hrabství, 29 jezer a 17 ostrovů. Za obzvláště jasných dnů se tu nabízí nejdelší pohled na britských ostrovech až na 232 km vzdálený Merrick v jižním Skotsku.

Většinu roku je však vrchol zahalený v mlze a je potřeba počítat s velkým teplotním rozdílem mezi úpatím hory a jejím nejvyšším bodem.

Rada: Jestliže jste příznivci extrémních sportů, můžete vyzkoušet tzv. Three Peaks Challenge. Vaším úkolem bude zdolat tři nejvyšší vrcholy zemí na ostrově, tedy kromě Snowdonu i anglický Scafell Pike (978 m n. m) a skotský Ben Nevis (1344 m n. m.). Předepsané trasy výstupu však musíte zvládnout během 24 hodin, a to včetně přesunů autem mezi nimi.

Oficiální webová stránka: https://www.visitsnowdonia.info

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Wales

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY