PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Somerset House - Anglie, Londýn

Základní informace

Architektonický skvost Somerset House stojí v centru Londýna mezi jižní stranou ulice Strand a Temží, nedaleko Waterloo Bridge. Jedná se o multikulturní centrum umění, kde se nacházejí galerie a konají se dnes různé akce.

Somerset House, Londýn, Anglie

Historie Somerset House

Původní budovu začal v roce 1547 stavět vévoda Edward Seymour (později se stal vévodou ze Somersetu, odtud tedy název Somerset House). Náročné práce trvaly bezmála dva roky. V lednu 1552 byl Seymour ovšem popraven v Tower Hill a dům tak propadl státu. Později za vlády Marie I. Tudorovny zde bydlela její nevlastní sestra, budoucí královna Alžběta I.

Po dobu panování Jakuba I. Stuarta dům obývala jeho manželka, Anna Dánská. Ta ho obdržela v roce 1616 darem od svého chotě. Somerset House byl přejmenován na její počest na Denmark House. Nové královně se interiér i vzhled samozřejmě moc nezamlouval, z velké části proto dům prošel rekonstrukcí. K té si přizvala britského architekta Inigo Jonese. Na tu dobu výstřední stavitel například vybudoval nové nádvoří a kapli. Roku 1626 přešel dům do vlastnictví Henrietty Marie, ženy krále Karla I. V dalších letech zůstala budova v majetku královských rodin a sloužila k nejrůznějším účelům – pro ubytování zahraničních návštěv nebo jako kasárna.

Největší změny ale Somerset House teprve čekaly. V 18. století byly úřady a ústavy akademií rozesety různě po Londýně, což vyvolalo dostatek kritiky na to, aby britský politik irského původu Edmund Burke pověřil jednoho ze svých architektů k přestavbě na úřední dům. Ke slovu se dostal Sir William Chambers (1723–1796). Po téměř dvou stech letech, v roce 1775, bylo zbouráno původní královské sídlo a po dalších čtyřech letech byla dokončena první stavba v neoklasicistním stylu. Chambers pojal svůj úkol tak, že kanceláře vystavěl jako několik na sebe navazujících menších domků; výsledkem je tak budova ve tvaru čtyřúhelníku. Zdi se táhnou přes pozemek, na kterém stála residence, přes zahrady až k nábřeží Temže. Celkově jde o rozlohu kolem šesti akrů. Samozřejmě nešlo postavit všechno najednou, práce tedy byly rozfázovány. Samotný Chambers se bohužel dostavění svého díla nedožil. Práci předal kolegovi Jamesi Wyattovi, který ji roku 1801 dokončil i přes to, že mnoho z Chambersových návrhů nebylo realizováno. Během druhé světové války bylo šestnáct místností a schodiště v jižním křídle zcela zničeno, dalších 29 v západním těžce poškozeno.

K čemu Somerset House slouží

Stavba měla posléze obrovské využití a kanceláře se dle potřeb rozrůstaly i do dalších křídel budovy. Sídlo zde mělo třeba velení britských námořních sil, matrika, ministerstvo zásobování (během 2. světové války), britská akademie věd (Royal Society), nebo vládní úřady. Ve 20. století se Somerset House začal využívat jako multikulturní centrum umění a nyní zaštituje řadu galerií a uměleckých společností. Pořádají se tu koncerty, módní přehlídky a přednášky, natáčí se filmy. Příjemné posezení zajišťují restaurace a bary. Od listopadu do ledna je k dispozici ledová plocha k veřejnému bruslení, v prosinci lze navštívit tradiční vánoční trh. Informace o právě konajících se akcích najdete na této adrese:
http://www.somersethouse.org.uk/

Dům i interiér jsou impozantně vyzdobeny, mezi reliéfy na zdech nechybí symboly Anglie, portréty krále Jiřího III., prince z Walesu a jiných monarchů, či sochy představující lidské ctnosti jako spravedlnost nebo pravda.

Nejbližší stanice metra: Temple

Zdroje:
https://www.somersethouse.org.uk/
http://cs.wikipedia.org/…merset_House
http://en.wikipedia.org/…merset_House
http://www.tomskitchen.co.uk/somerset-house
http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?…
http://books.google.cz/books?…
http://www.britainexpress.com/attractions.htm?…

Oficiální webová stránka: https://www.somersethouse.org.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY