PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Španělské schody - Itálie, Řím

Základní informace

Španělské schody (Scalinata Trinità dei Monti) je elegantní schodiště z r. 1726 vedoucí z náměstí Piazza di Spagna ke kostelu Trinità dei Monti. Na jedné z charakteristických dominant města se propojují rovné úseky, křivky a terasy. Jedná se o jeden z turistických cílů Říma a zároveň živoucím místem setkávání obyvatel „věčného města“.

Italie Rome, Spanish Steps in Piazza di Spagna

Španělské schody spojují trojúhelníkové náměstí Piazza di Spagna, podle nějž dostaly v češtině jméno, s kostelem Santissima Trinità dei Monti, tedy kostelem Nejsvětější trojice. Postaven byl dle plánů Carla Moderny na malém vrcholku roku v letech 1495 až 1585 a pochlubit se může zbytky gotické síťové klenby v transeptu, ale především freskami Michelangelova žáka Daniele da Volterra. Ten tu svého mistra vyobrazil ve fialkovém plášti v jedné z kaplí.

Barokní schody postavil v letech 1723 až 1726 na popud papeže Inocenta za finanční podpory francouzských králů architekt Francesco de Sanctis, který jim dal formu připomínající dvojité přesýpací hodiny. S délkou 68 metrů překonávají výškový rozdíl 23 metrů. Na 138 schodech to žije ve dne i v noci. Už v 18. století se tu scházeli lidé, kteří hledali výdělek jako modelové umělců, a dnes jsou schody obsazeny turisty, kteří je využívají k odpočinku během náročného poznávání římských památek. Využívají jejich tvar jako amfiteátr, přičemž scénu tu představuje dění na náměstí. Nahoře schodiště se nachází terasa, na kterou byl roku 1789 umístěn římský obelisk.

Z pozornost však stojí i budovy v okolí schodů. Na jejich úpatí stojí muzeum Percy Byssche Schelleyho a Johna Keatse, který právě tady zemřel roku 1821. Mladého anglického básníka sem poslal lékař za mírným klimatem a vlhkostí. Špatně určená diagnoza a doporučení posilovat plíce vybíháním schodů však se přispěly k jeho smrti v jeho 25 letech.

Hned naproti můžete navštívit stále populární čajovnu Babington's Tea Room. Název nese na památku své zakladatelky, která ji se svou přítelkyní slečnou Cargill otevřela v 90. letech 19. století.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Itálie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY