Speakers´ Corner - Anglie, Londýn
Základní informace
Speakers´ Corner je tradiční místo pro veřejné projevy a debaty. Nachází se na severovýchodním okraji parku Hyde Park, poblíž oblouku Marble Arch a ulice Oxford Street v Londýně. Jako místo svobodných veřejných projevů ho parlament v roce 1872 ustanovil zákonem Parks Regulation Act.
Každý zde může mluvit na jakékoliv téma jakkoliv dlouhou dobu. Policie dohlíží pouze na to, aby témata neporušovala zákony. Od roku 1872 vyjádřili řečníci názory ve Speakers´Corner na celou řadu témat – od hlasovacích práv až po nedělní obchodování.
Historie tradičních projevů u Speakers´ Corner
Historie svobody projevu sahá až do dob Tyburnského popraviště, které stávalo nedaleko Speakers´ Corner. Popraviště bylo postaveno v roce 1196 a demontováno až v roce 1783. Za tu dobu zde bylo popraveno více než 50 tisíc lidí a každý z odsouzenců měl právo na závěrečnou řeč. Pro diváky byly popravy velkou společenskou akcí, lidé si mohli koupit lístek a sledovat popravu z hlediště. Nakonec se tyto popravy přenesly do vězení Newgate Prison, ale tradice řečnění v parku trvá dodnes.
Počátky Speakers' Corner, jak je známe dnes, pocházejí z roku 1866, kdy zde vláda potlačila setkání ligy Reform League. Pochody a protesty většinou končily svojí trasu právě na Speakers´ Corner. Od roku 1872 pak bylo povoleno zákonem svobodně se setkávat a řečnit v Hyde Parku. Oblast, kde lze veřejně mluvit sahá daleko za Speakers´ Corner. Největší koncentrace lidí je však na Speakers´ Corner. Do 30. let 20. století se podobná místa nacházela na tržištích, rozích ulic a parcích po celé zemi. Speakers´ Corner je poslední přeživší z více než stovek takovýchto míst nalezených v Londýně během let 1855–1939. Ke svému projevu využívali Speakers´ Corner např. Karel Marx, Vladimir Lenin nebo George Orwell.
Významné demonstrace a projevy u Speakers´ Corner
Dlouhá tradice veřejných demonstrací a shromáždění prokračuje v Hyde Parku i dnes. V letech 1906–1914 se v Hyde Parku shromažďovaly sufražetky v rámci jejich kampaně za hlasování žen. V létě 1906 se každý týden setkávali poblíž stromu Reformer´s tree. Během dne žen 21. 6. 1908 pochodovalo do Hyde Parku 250 tisíc žen, aby zde vyslechly 20 různých veřejných vystoupení. V roce 1913 zakázala Policie v Hyde Parku shromáždění unie Women´s Social and Political Union, ale sufražetky v tomto vzdorně pokračovaly.
Na Speakers ´Corner se konala shromáždění na protest proti válečným operacím. V roce 1859 se zde konala demonstrace proti francouzsko-rakouské válce. Poslední podobné velké shromážděním zde bylo roku 2003 proti vojenské akci v Iráku. Zúčastnilo se ho na cca dva miliony lidí. Mezi řečníky vystupovali např. herečka Vanessa Redgrave, aktivista za lidská práva Bianca Jagger, dramatik Harold Pinter a hollywoodský herec Tim Robbins.
Park Hyde Park je otevřen každý den v roce od 5:00 do setmění. Nejbližší stanice metra Lancaster Gate, Marble Arch, Hyde Park Corner, Knightsbridge.
Zdroje:
https://www.royalparks.org.uk/…akers-corner
http://en.wikipedia.org/…rs%27_Corner
http://en.wikipedia.org/…Park,_London
http://cs.wikipedia.org/…nd%C3%BDn%29