PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Spencer House - Anglie, Londýn

Základní informace

Dům Spencer House se nachází v Londýně na ulici St James Place s výhledem na park Green Park. Je to nejvelkolepější londýnský šlechtický palác 18. století. Dům byl postaven v letech 1756–66 pro Johna, prvního hraběte Spencera, a byl navržen pro potěšení a slavnostní příležitosti.

Spencer House, Londýn

Historie Spencer House

John Spencer nejdříve zaměstnal architekta Johna Vardyho (žáka Williama Kenta). Vardy zodpovídal za rekonstrukci přízemních pokojů, včetně jejich vybavení. V roce 1758 nahradil Vardyho architekt James Stuart („athénský“), který se zrovna vrátil z Řecka. Stuart použil pro výzdobu interiéru řecké detaily a dům se tak stal průkopníkem neoklasicistní architektury. Pro rauty a rodinné oslavy sloužily pokoje State Rooms.

První hrabě Spencer a jeho manželka byli významné osobnosti londýnské společnosti a dům byl proto místem bohaté zábavy. Rodina Spencerů v domě hostila aristokracii, umělce, básníky, spisovatele i politiky. Tato tradice pokračovala i za dob jejich potomků. Čtvrtý hrabě Spencer bavil ve velkém téměř celou dvorní společnost. Pátý hrabě Spencer a jeho manželka, Charlotte, v tradici pokračovali. Dům Spencer House tak hrál důležitou roli v politickém, společenském i uměleckém životě města. Pozvání na večeři obdržel i vévoda z Yorku, později Jiří V., který zde večeřel v únoru roku 1893.

Po smrti prvního hraběte Spencer v roce 1783 byl dům částečně přestavěn. Architekt Henry Holland přidal například řecké jónské sloupy v jídelně, velké mahagonové dveře do schodišťové haly, místnost Ante Room a knihovnu. Ve 40. letech 19. století známý viktoriánský architekt Philip Hardwick vyzdobil přízemí a zrenovoval první patro. O třicet let později pařížský návrhář Barbier znovu vymaloval místnosti v přízemí.

Rodina Spencerů žila v domě až do roku 1895, kdy ho poté pronajala. Nájemníkem byl například vévoda z Marlborough a jeho manželka (Miss Consuelo Vanderbilt). Po smrti pátého hraběte Spencera v roce 1910 se rodina do domu vrátila a v roce 1926 byl obnoven. O rok později se však rodina odstěhovala a dům byl ponechán armádě Ladies Army a námořnickému klubu Navy Club, který zde pobýval až do roku 1943. Nábytek z domu byl přestěhován do Althorp (cca 2 hodiny severozápadně od Londýna) a v roce 1942 byly odstraněny i cenné originální prvky jako krbové římsy, dveře, područky k židlím. Během druhé světové války byla v domě pečovatelská služba. Až do roku 1985 zde bylo v nájmu několik firem. Poté byl dům pronajat firmě Rothschild Holdings plc. a poté firmě RIT Capital Partners plc.

Spencer House v současnosti

Po desetiletém programu obnovy domu je dnes Spencer House opět ve své plné kráse. Obnovu provedla firma RIT Capital Partners plc. pod vedením lorda Rothschilda. Rodina Spencerů poskytla přístup do Althorp, a tak mohly vzniknout kopie originálního nábytku, vyřezávané detaily i konečný vzhled původních pokojů. V části domu jsou kanceláře a v osmi pokojích State Rooms se konají společenské akce a pravidelné prohlídky s průvodcem. Zařízení domu doplňuje nádherná sbírka obrazů a nábytku, které byly sestavené speciálně pro tento dům. Její Veličenstvo královna Alžběta II. zapůjčila pět hlavních obrazů od Benjamina Westa.

I dnes dům hostí významné sociální, politické a kulturní události, stejně jako tomu bylo původně. Vedle toho je i přístupný veřejnosti a návštěvníci tak mohou obdivovat jeho krásu.

Nejbližší stanice metra Green Park.

Zdroje:
http://www.spencerhouse.co.uk/

Oficiální webová stránka: www.spencerhouse.co.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY