Spišský hrad - Slovensko
Základní informace
Spišský hrad je největší evropská hradní zřícenina, vypínající se dvě stě metrů nad okolní krajinou ve Spišské kotlině asi pět kilometrů od obce Žehra.
Jeden z největších hradních komplexů ve střední Evropě, rozložený na ploše 41 426 m², začal vznikat ve 12. století na travertinovém kopci v nadmořské výšce 643 metrů.
Ten byl osídlen už v době kamenné, ale teprve na přelomu letopočtu na něm vyrostlo mohutné hradiště lidu tzv. púchovské kultury. Po jeho zániku vzniklo nové osídlení na sousedním kopci Drevenik, ale v době začlenění Slovenska do Uherského království se opět začal rozvíjet Spišský hrad. Při nedávných vykopávkách archeologové objevili základy kruhové obytné stavby z 11. až 12. století. Ta však brzy zanikla a ve třetině 13. století tu ze spišského travertinu z okolí vyrostla dnešní kruhová věž, románský palác, kaple a další část Horního hradu.
Roku 1249 věnoval Béla IV. vrch spišskému probošství. To tu k původnímu hradu přistavělo proboštský palác a učinilo z něj středisko královské župy. K dalšímu rozšíření došlo v roce 1443, kdy Jan Jiskra z Brandýsa ve službách Ladislava Pohrobka postavil malou pevnůstku na úbočí a později i opevnil celý komplex.
O necelých dvacet let později získal Spišský hrad rod Zápolských, který jej v 16. století věnoval Alexandrovi Turzovi a nakonec přešel do rukou rodu Csákyovců, který jej vlastnil až do roku 1945. Během jejich vlády také vyhořel a stala se z něj zřícenina.
Na prohlídku se tu zájemci mohou vydat sami či s průvodcem. Navštívit lze jak Horní, tak i Dolní hrad, kde je možné spatřit románskou bránu, cisternu, ale i gotické a renesanční obytné budovy. Vše doplňuje expozice osvětlující vývoj osídlení kopce od pravěku.
Hrad také často oživí ukázky historických bojových umění a sokolnictví.