PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Spišský hrad - Slovensko

Základní informace

Spišský hrad je největší evropská hradní zřícenina, vypínající se dvě stě metrů nad okolní krajinou ve Spišské kotlině asi pět kilometrů od obce Žehra.

Slovensko Spissky hrad Slovensko Spissky hrad

Jeden z největších hradních komplexů ve střední Evropě, rozložený na ploše 41 426 m², začal vznikat ve 12. století na travertinovém kopci v nadmořské výšce 643 metrů.

Ten byl osídlen už v době kamenné, ale teprve na přelomu letopočtu na něm vyrostlo mohutné hradiště lidu tzv. púchovské kultury. Po jeho zániku vzniklo nové osídlení na sousedním kopci Drevenik, ale v době začlenění Slovenska do Uherského království se opět začal rozvíjet Spišský hrad. Při nedávných vykopávkách archeologové objevili základy kruhové obytné stavby z 11. až 12. století. Ta však brzy zanikla a ve třetině 13. století tu ze spišského travertinu z okolí vyrostla dnešní kruhová věž, románský palác, kaple a další část Horního hradu.

Roku 1249 věnoval Béla IV. vrch spišskému probošství. To tu k původnímu hradu přistavělo proboštský palác a učinilo z něj středisko královské župy. K dalšímu rozšíření došlo v roce 1443, kdy Jan Jiskra z Brandýsa ve službách Ladislava Pohrobka postavil malou pevnůstku na úbočí a později i opevnil celý komplex.

O necelých dvacet let později získal Spišský hrad rod Zápolských, který jej v 16. století věnoval Alexandrovi Turzovi a nakonec přešel do rukou rodu Csákyovců, který jej vlastnil až do roku 1945. Během jejich vlády také vyhořel a stala se z něj zřícenina.

Na prohlídku se tu zájemci mohou vydat sami či s průvodcem. Navštívit lze jak Horní, tak i Dolní hrad, kde je možné spatřit románskou bránu, cisternu, ale i gotické a renesanční obytné budovy. Vše doplňuje expozice osvětlující vývoj osídlení kopce od pravěku.

Hrad také často oživí ukázky historických bojových umění a sokolnictví.

Oficiální webová stránka: www.spisskyhrad.sk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Slovensko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY