PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Spolkový dům Bern - Švýcarsko, Bern

Základní informace

V historickém srdci švýcarského hlavního města stojí na náměstí Bundesplatz impozantní budova Bundeshaus (Spolkový dům), v níž již od počátku 20. století zasedají obě komory švýcarského parlamentu.

Švýcarský parlament, Bern, Švýcarsko Švýcarský parlament, Bern, Švýcarsko

V roce 1848 vznikla ústava Švýcarské konfederace, která změnila dosavadní politické uspořádání země. Na jejím základě byl mimo jiné vytvořen dvoukomorový parlament zasedající v hlavním městě Bernu. Švýcarský parlament je coby vykonavatel zákonodárné moci tvořen Národní a Stavovskou radou. Národní rada má 200 členů, kteří jsou přímo voleni z kantonů podle počtu jejich obyvatel. Ve Stavovské radě má každý kanton dva zástupce a tzv. polokantony po jednom zástupci.

Obě komory zasedají v novorenesanční budově Bundeshaus z roku 1902, která je dílem architekta Auera a vypíná se na útesu zvedajícím se nad řekou Aare. V roce 2008 byla dokončena její rozsáhlá rekonstrukce, a tak dnes opět v plné kráse vévodí náměstí Bundesplatz, které je lemováno restauracemi a kavárnami a několikrát týdně se na něm koná ovocný a květinový trh. Přímo před budovou Spolkového domu tryská z dlažby 26 proudů vody, které mají reprezentovat jednotlivé švýcarské kantony.

V době zasedání parlamentu mohou zájemci z řad veřejnosti sledovat diskutující poslance z návštěvnické galerie uvnitř budovy. Pokud parlament nezasedá, probíhají tu komentované prohlídky s místními průvodci, jejichž účastníci si mohou prohlédnout nejkrásnější místnosti a dozvědět se informace o fungování parlamentu. O prohlídky bývá velký zájem, je proto třeba přihlásit se na ně minimálně jeden den před vaší plánovanou návštěvou. Během ní uvidíte mimo jiné ústřední část budovy, kterou tvoří prostorná síň završená kupolí. Tuto místnost zdobí malby s výjevy z významných kapitol švýcarských dějin a kupoli pak krášlí panely z malovaného skla, které jsou zdobeny znaky jednotlivých švýcarských kantonů.

Mohlo by vás také zajímat

Westminster Palace

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY