PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

St Andrews - Skotsko

Základní informace

St Andrews je nejstarší skotské univerzitní město a někdejší duchovní centrum Skotska. Zdejší katedrála z 12. století kdysi patřila k největším ve Skotsku. St Andrews je kolébkou golfu a západně od města lze najít množství golfových hřišť.

St. Andrews, Skotsko St. Andrews, Skotsko Kolébka golfu, St. Andrews, Skotsko

Dle legendy vzniklo St Andrews už ve 4. století. Archeologické výzkumy prokázaly, že tu v 6. století sídlili Piktové a v té době už tu byl založen klášter. Roku 1124 získalo status královského města a přestože už v 16. století bylo jedním z nejdůležitějších přístavů Skotska severně od Edinburghu, základ jeho ekonomiky tvoří dvě zcela jiná lákadla: univerzita a golf.

Univerzita tu byla založena roku 1410 a stala se tak třetí nejstarší univerzitou na britské půdě. Nejdříve tu na několika místech ve městě vyučovali nejlepší profesoři z celého Skotska a postupně zde začaly růst původní univerzitní budovy. Že se stále nejedná o univerzitu bezvýznamnou, dokazuje i fakt, že tu studoval i následník trůnu princ William a jeho manželka Kate.

Golf se tady však hrál patrně dávno před založením univerzity – některé prameny uvádí až 12. století. První dobová zmínka o této hře však pochází z roku 1502 a ve stejném století tu bylo založené golfové hřiště. Nebylo první na světě, ale je nejstarší stále fungující. Roku 1754 tu pak dvaadvacet místních příslušníků nižší šlechty založilo golfový klub Royal and Ancient Golf Club (R&A). Dnes je St Andrews Mekkou golfistů – v těsném okolí města si lze zahrát na sedmi hřištích.

Město, pojmenované po patronovi Skotska a jednom z Ježíšových apoštolů svatém Ondřejovi, není rozlehlé. Jeho centrum tvoří jen tři větší ulice, spojující se u zříceniny katedrály.Ta byla postavena na místě staršího kostela s ostatky svatého Ondřeje v letech 1122 až 1318 a ve své době byla největším svatostánkem ve Skotsku. Církvi sloužila až do 17. století, kdy byla i s okolními budovami zničena. Skoro nepoškozená se v jejím areálu dochovala jen věž svatého Regula, postavená již na počátku 12. století jako součást původního svatostánku.

Od nedaleké zříceniny hradu dělí katedrálu písečná pláž. Ten vznikl jako biskupské sídlo ve 13. století, ale hned o století později byl zničen, aby se nedostal do rukou Angličanů. V nově vybudovaném paláci se pak roku 1445 narodil král Jakub III.

Rada: Na věž sv. Regula je možné vylézt a po zdolání 157 schodů se vám nabídne nádherný pohled na město i jeho okolí.

Oficiální webová stránka: www.visitstandrews.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Doplňující informace

Vstupné
combi ticket katedrála + hrad

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY