PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

St David´s - Wales

Základní informace

St David´s je nejmenší město ve Velké Británii ležící na západě Walesu. Dominantu města tvoří největší katedrála ve Walesu a zbytky biskupského paláce.

St David´s Cathedral, Wales

St David´s se díky své diecézní katedrále stalo už v 16. století nejmenším city ve Spojeném království, a to jak dle rozlohy, tak i podle počtu obyvatel.

Dějiny města začaly však již roku 550, kdy svatý David, dnes patron Walesu, založil na břehu řeky Alyn klášter. Pravidla v něm byla velmi striktní a život poměrně nelehký. Kromě mší a modliteb se mnichové zabývali kultivací země, včelařstvím a řemesly, aby nasytili a oblékli nejen sebe, ale i poutníky a potřebné. Velmi brzy tak osídlení, které kolem kláštera vzniklo, začalo být nazýváno St David´s, tedy Davidův dům.

Když svatý David zemřel, k jeho ostatkům, uloženým v klášteře, se začali sjíždět poutníci zdaleka a St David´s se proměnil ve významné poutní místo. Papež Kalixt II. dokonce prohlásil, že dvě pouti do tohoto kláštera odpovídají jedné pouti do Říma.

Z původní stavby se však dochovalo minimum. Po mnoha ničivých nájezdech Vikingů byla roku 1087 zapálena a zničena. Dnešní podoba katedrály vychází až z normanské architektury, i když i ta byla mnohokrát měněna. Dominuje jí centrální věž vysoká 37 metrů a přehlédnout nelze ani nádherné rozetové okno na západním konci hlavní lodi. V interiéru zaujme především bohatě vyřezávaný dubový strop a misericordie z 15. století, zobrazující scény z honu a ze stavby lodí.

Katedrála ožívá především 1. března, kdy si Velšané připomínají svátek svého patrona. V tento den je všude vidět i záplava narcisů, což je velšská národní květina. Hned vedle katedrály je možné si prohlédnout trosky biskupského paláce.

St David´s však nabízí mnohé i těm, kteří dávají před historií přednost pobytu v přírodě. Obklopuje jej totiž národní park Pembrokeshire Coast a představuje ideální základnu pro výlety do okolí. Nikdo by neměl vynechat ani procházku po nedalekých plážích s bílým pískem. St David´s navíc každoročně ožívá hudebními festivaly a výstavami umění i řemesel.

Rada: Navštívíte-li St David´s, určitě byste si měli najít čas na ochutnávku jejich proslulého chleba a cideru.

Oficiální webová stránka: www.stdavids.co.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Wales

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY