PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

St James´s Church - Anglie, Londýn

Základní informace

Kostel St James´s Church se nachází na Piccadilly v Londýně. Kostel je postaven z červených cihel a portlandského vápence a navrhl ho Sir Christopher Wren. Interiér kostela tvoří tři galerie a loď s valenou klenbou, kterou podpírají korintské sloupy.

Historie kostela St James´s Church

V roce 1662 Henry Jermyn, 1. hrabě ze St Albans, získal na předměstí Londýna pozemky pro rezidenční výstavbu. Na pozemku, kde se dnes nachází Piccadilly, nechal postavit farní kostel a hřbitov. Architektem byl v roce 1672 jmenován Christopher Wren a kostel dne 13. 7. 1684 vysvětil Henry Compton, biskup Londýna. V roce 1685 vznikla farnost St James.

V roce 1940 byl kostel těžce poškozen. Restaurátorské práce provedl architekt Sir Albert Richardson. Stejně jako i další kostely v centru Londýna, postupně ztrácel v 60. a 70. letech 20. století příznivce. Během 90. let 20. století však jeho členové a aktivity vzrostli. Zaměřuje se na svátosti. Má širokou zájmovou skupinu: duchovní, modlitební setkání, skupinu Vagabods group (živě diskutující skupina v místní pivnici, která se pojmenovala po básníkovi Williamu Blakeovi), skupina LGBT a další. Komunita aktivně podporuje svěcení žen do všech řádů církve, spravedlivé zacházení s žadateli o azyl a osob žijících v chudobě.

Současné využití kostela

Kostel v minulosti i dnes slouží také jako místo konání svateb i pohřbů. V roce 1762 se zde konala dvojitá svatba Ince a Mayhewa (zakládající partneři výrobců nábytku) se dvěma sestrami. V roce 1819 si zde architekt Philip Hardwick vzal Julii Shaw. V roce 1856 se zde konal svatební obřad prince Friedricha Wilhelma von Hanau s herečkou Auguste Birnbaum. Konal se zde např. pohřeb jedné z prvních profesionálních umělkyň Mary Beale v roce 1699, anatoma Williama Huntera, lékaře Richarda Brighta a dalších osobností.

Vedle toho se v kostele konají pravidelně koncerty. K vidění zde byla populární skupina REM, folková zpěvačka Laura Marling v rámci kostelních turné nebo hudební skupina Penn Masala.

V areálu kostela, v zahradě Southwood Garden, je k vidění venkovní výstava soch. První díla byla vystavena v letech 2009–10 od švýcarského sochaře Hanse Josephsohna. Zahradu Southwood Garden vytvořil na hřbitově vikomt Southwood po druhé světové válce jako zahradu vzpomínek na památku odvahy a statečnosti Londýňanů. V roce 1946 ji otevřela sama královna Mary. Na přelomu let 2013–14 zde byla na zdi umístěna replika demonstrace (autoři Justin Butcher, Geof Thompson, Dean Willars) proti Izraelské bezpečnostní bariéře.

Od roku 1981 se na nádvoří kostela St James´s Church koná šest dní v týdnu trh Piccadilly Market. V pondělí je zde trh s jídlem Food Market, v úterý trh se starožitnostmi Antiques and Collectables Market, od středy do soboty trh s uměním a řemesly Arts and Craft Market.

Zdroje:
http://en.wikipedia.org/…,_Piccadilly
http://www.sjp.org.uk/…n-touch.html

Oficiální webová stránka: www.sjp.org.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY