PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

St James´s Palace - Anglie, Londýn

Základní informace

Palác St James´s Palace se nachází v ulici Pall Mall, severně od parku St James´s Park a je jedním z nejstarších londýnských paláců. Ačkoliv zde žádný panovník nesetrval více než dvě století, palác zůstává i dnes oficiálním sídlem panovníka a není přístupný veřejnosti.

Historie St James´s Palace

Palác byl vystavěn v letech 1531–36 Jindřichem VIII. na místě původní nemocnice St. James, podle které se palác i nedaleký park jmenují. Byl vystavěn z červených cihel podle tudorovského stylu kolem čtyř nádvoří. Dvě z dětí Jindřicha VIII. zde zemřely: Henry FitzRoy, 1. vévoda z Richmondu a Somersetu a Mary I. (její srdce a střeva byly pohřbeny v místní královské kapli Chapel Royal). Během hrozby španělské armády zde bydlela i Alžběta I. a v roce 1558 zde Marie Tudorovna podepsala smlouvu, že se vzdává Calais. Pobýval zde i Karel I. před svojí popravou a Anna Boleynová zde strávila noc před svojí korunovací. V paláci se narodili budoucí králové Karel II. a Jakub II. Byli zde i pokřtěni, stejně tak jako Mary II. (Marie z Yorku), královna Anna a James Francis Edward Stuart (Old Pretender).

Během období Commonwealthu udělal Oliver Cromwell z paláce kasárny. Palác byl obnoven za vlády krále Karla II., který také vytvořil park St James´s Park. Poté, co v roce 1698 (za vlády Viléma III. a Mary II.) vyhořel palác Whitehall Palace, stal se hlavním londýnským sídlem panovníka a administrativním centrem monarchie. V roce 1757 daroval Jiří II. palácovou knihovnu Palace library muzeu British Museum. Tento dar se později stal první sbírkou královské kolekce Royal Collection. V roce 1762 zakoupil Jiří III. pro svoji ženu dům Buckingham House (předchůdce paláce Buckingham Palace). Palác St James´s Palace tak byl využíván pouze pro slavnostní příležitosti, jako jsou oficiální recepce, královské svatby a křtiny. Vilém IV. byl posledním panovníkem, který palác využíval jako své sídlo. Palác však zůstal oficiálním sídlem panovníka i poté, co se královna Viktorie v roce 1837 přestěhovala do paláce Buckingham Palace.

V roce 1809 zničil požár část paláce, včetně soukromých apartmánů v jihovýchodním rohu. Ty pak už nebyly nikdy nahrazeny, a proto zůstala kaple královny Queen´s Chapel v izolaci (dnes stojí na Marlborough Road). Reprezentační prostory State apartments byly obnoveny v roce 1813. Na obnově se podílel Christopher Wren a vyzdobil je William Kent a William Morris. Reprezentační prostory jsou vybaveny mnoha krásnými předměty, tapisériemi, zbraněmi, brněním, královskými portréty z doby Jindřicha VIII. (včetně děl od Mytense, Van Somera, Michaela Wrighta a Wissinga, portrét Jiřího IV. od Lawrence). Portréty vojenských a námořních hrdinů namaloval pro Jiřího IV. Reynolds a Hoppner. Některé konstrukční prvky a interiéry od Sira Christophera Wrena a Williama Kenta přežily do dnešní doby, ale většina z nich byla v 19. století přestavěna.

Dne 12. června 1941 se v paláci setkali zástupci Velké Británie, Kanady, Austrálie, Nového Zélandu, Jihoafrické Unie a exilové vlády Belgie, Československa, Řecka, Lucemburska, Nizozemí, Norska, Polska a Jugoslávie, aby podepsali prohlášení Declaration of St James´s Palace. Prohlášení bylo první ze šesti smluv, které založily Organizaci spojených národů a vytváří Chartu OSN.

Co zahrnuje palácový komplex

Rozlehlý palácový komplex zahrnuje kanceláře královského dvoru a apartmány úředníků. Součástí je York House, což je bývalý domov prince z Walesu a jeho synů, prince Williama a Harryho. Lancester House využívá vláda a Clarence House, bývalý domov královny matky, je nyní oficiální rezidencí prince z Walesu. K paláci náleží i nedaleká kaple královny Queen´s Chapel, kterou postavil Inigo Jones. Na rozdíl od královské kaple Chapel Royal, která se nachází v paláci, je kaple královny ve vybraných časech přístupná veřejnosti.

Palác St James´s Palace je také jedním z pěti míst v Londýně, kde lze shlédnout jízdní stráž Household Division (lze vidět i v paláci Buckingham Palace, Clarence House, The Tower of London a na Horse Guards). Od roku 2000 se v paláci nachází i filatelistická sbírka z královské kolekce Royal Philatelic Collection. Předtím byla tato sbírka celé 20. století v paláci Buckingham Palace.

V paláci se nachází královská kaple Chapel Royal, kde se v roce 1840 konala svatba královny Viktorie a prince Alberta a o osmnáct let později i svatba jejich dcery princezny Viktorie a prince Fredericka Pruského. V září roku 1997 zde byla několik dní uložena rakev s princeznou Dianou předtím, než byla v předvečer pohřbu přenesena do paláce Kensington Palace ve Westminsterském opatství.

Dnes je palác velmi živým místem. Reprezentační prostory jsou využívány při slavnostních a oficiálních příležitostech jako jsou státní návštěvy nebo charitativní akce, kterých se účastní královská rodina (průměrně jich je 100 za rok). Formálně zde má své sídlo královský dvůr Royal Court a akreditují se zde zahraniční velvyslanci, ačkoliv jsou královnou přijímáni v paláci Buckingham Palace. Po smrti monarchy se zde schází rada Accession Council, která zde prohlašuje nového panovníka.

Nejbližší stanice metra Green Park a Piccadily Circus.

Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/…s%27s_Palace
http://www.royal.gov.uk/…spalace.aspx
http://en.wikipedia.org/…James_Palace

Mohlo by vás také zajímat

Buckingham Palace, Clarence House, St James´s Park

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY