PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

St. Moritz - Švýcarsko

Základní informace

Svatý Mořic je jedním z nejproslulejších lyžařských středisek na světě. Tato vesnice leží v kantonu Graubünden v nadmořské výšce 1843 m na břehu jezera Moritzer See a je obklopena lyžařskými svahy.

Svycarsko Sankt Moritz Svycarsko Sankt Moritz, Engadin Valley

Centrem zimní turistiky se Sv. Mořic stal ve druhé polovině 19. století. V roce 1864 se o to zasloužil především místní hoteliér Johannes Badrutt. Uzavřel tehdy sázku se čtyřmi britskými hosty, kteří ve Sv. Mořici trávili svoji letní dovolenou. Přiměl je, aby se sem vrátili opět v zimě a slíbil jim, že pokud se jim tu v zimním období nebude líbit, uhradí jim veškeré náklady na cestu z Londýna do Švýcarska a zpět. V případě, že zdejší zimní krajinou naopak budou nadšeni, zavázal se Badrutt k tomu, že v jeho hotelu budou moci zůstat bezplatně až do Velikonoc. Sluncem zalité údolí Engadin v zimním hávu hosty nadchlo, zvěsti o zimní kráse letoviska se začaly šířit mezi evropskými aristokraty a věhlas Sv. Mořice začal závratně stoupat.

Od té doby se Sv. Mořic stal synonymem zimních sportů par excellence. V letech 1928 a 1948 se tu konaly zimní olympijské hry a už čtyřikrát byl Sv. Mořic dějištěm mistrovství světa v alpském lyžování, naposledy v roce 2003. V okolí vesničky je rozeseto několik lyžařských středisek (celkem 350 km sjezdovek), které jsou vzájemně propojeny skibusy a vláčky. Největším a nejfrekventovanějším z nich je Corviglia, velmi oblíbené je také středisko Corvatsch nebo Diavolezza.

Na své si přijdou nejen milovníci sjezdového lyžování, ale také běžkaři. V celé oblasti je na 160 km běžkařských tras a každoročně v březnu se tu navíc koná proslulý Engadinský maraton. V letních měsících je Sv. Mořic a jeho okolí také ideální základnou pro pěší turistiku a přitahuje rovněž horolezce.

Samotná vesnička je rozdělena na dvě části – St. Moritz-Bad je především lázeňskou oblastí a St. Moritz-Dorf je hlavní část s hotely, restauracemi a obchody. Najdeme tu také dvě zajímavá muzea: Giovanni-Segantini Museum vystavuje díla místního malíře a v Engadinském muzeu se návštěvníci dovědí o zdejším tradičním způsobu života.

Oficiální webová stránka: https://www.stmoritz.ch

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY