PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Stephansdom - Rakousko, Vídeň

Základní informace

Stephansdom je jedna z nejvýznamnějších rakouských gotických památek a také symbolů Vídně; jeho stavba začala ve 12. století; v severní věži katedrály se nachází nejtěžší a největší rakouský zvon zvaný Pummerin.

Stephansdom, Vídeň, Rakousko

Výstavba dnešního symbolu Vídně začala ve 12. století za hradbami města. Roku 1147 zde byla vysvěcena nová impozantní románská stavba, ale dle archeologických výzkumů, které tu objevily starší pohřebiště, lze předpokládat, že tady i dříve stával svatostánek.

Nejstarší dochované části však spadají až do přestavby v letech 1230 až 1263. Vidět je lze na západním průčelí. Následovala první gotická přestavba i rozšíření pod vedením Rudolfa IV. Habsburského, takže během 14. a 15. století vyrostlo trojlodní kněžiště, boční kapce, chór i hlavní gotická loď. Ta je zaklenutá působivou žebrovou klenbou, podpíranou vysokými pilíři.

Největší zásluha na významu chrámu však připadá císaři Františku III., kterému se roku 1469 podařilo završit snahy o zřízení místního biskupství, a z kostela se tak stala katedrála. Právě on také jako jediný našel místo svého posledního odpočinku v nadzemní části dómu pod mohutnou červenou mramorovou deskou. Níže pak jsou pohřbeni vídeňští kardinálové a arcibiskupové, ale i např. princ Evžen Savojský.

V interiéru této převážně gotické stavby je také možné obdivovat mramorový hlavní oltář, na němž bratři Tobias a Johann Pockovi vyobrazili kamenování svatého Štěpána, ale pozornost si zaslouží i pět vitrážových oken za ním s příběhy proroků a světců či umučením Ježíše Krista. Nikdo by si také neměl nechat ujít chrámový poklad, obsahující nádherné relikviáře, ostatky svatých, vzácné knihy a evangeliáře.

Dlouhá léta byla vídeňská katedrála nejvyšší stavbou v Evropě. Prvenství ji přinesla tzv. Südturm, tedy Jižní věž, dosahující výšky 136,44 metrů, která sloužila jako pozorovatelna pro případ požáru či blížících se nepřátel.

Do místnosti pro hlásné pod jejím vrcholem vede 343 schodů. Ti, kteří se chtějí vyhnout náročnému stoupání úzkým schodištěm, mohou vyjet výtahem ke zvonu Pummerin v Severní věži. Ten váží dvacet tun a dle legendy byl odlit z kulí ukořistěných Turkům při obléhání Vídně roku 1683.

Oficiální webová stránka: https://www.stephanskirche.at

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Rakousko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY