PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Stourhead - Anglie

Základní informace

Stourhead je nádherná vila v palladiovském stylu, obklopená rozsáhlými zahradami, v anglickém hrabství Wiltshire asi padesát kilometrů jižně od Bristolu.

Stourhead Park, Anglie

Svůj název získal Stourhead podle svého umístění – přeložit by jej bylo možné jako dům na prameni řeky Stour. Dějiny jeho současné podoby začínají v první polovině 18. století. Roku 1720 Henry I., člen významné rodiny bankéřů Hoare, koupil okolní pozemky a ihned zboural starší Stourhead Castle. Poté najal architekta Colena Campbella, který po čtyřech letech prací dokončil roku 1725 jednu z prvních staveb v palladiovském stylu v Anglii. Zadavatel a plátce prací si však domu moc neužil – zemřel ještě v roce jeho otevření.

Henryho potomci poté dům měnili dle svého vkusu a aktuální módy, ale po čase zůstal zcela opuštěn. Na konci 19. století jej zachránili až Sir Henry Hoare a jeho manželka, kteří investovali velkou částku do jeho celkové opravy. Bohužel roku 1902 zničil nově zrekonstruovanou stavbu požár a nemovitost čekaly další dva roky oprav. Tento pár sídlil na Stourhead až do roku 1946. Jejich jediný syn však zemřel během první světové války a oni tak neměli svůj majetek komu předat. Aby zabránili chátrání a devastaci svého celoživotního díla, věnovali dům i s okolními pozemky fondu National Trust, který jej spravuje dodnes.

Vila stojí uprostřed nádherných zahrad, které roku 1740 navrhl architekt Henry Flitcroft.
Jejich centrem je umělé jezírko s hrází a vodopádem, kolem nějž padesát zahradníků, kteří se na vytváření zahrad podíleli, vysázelo stovky stromů. I když vnuk zakladatele Richard Colt Hoare nechal strhnout některé stavby, jako byl např. čínský altán či turecký stan, mohou zde návštěvníci stále obdivovat mnoho nádherných konstrukcí. K těm nejvýznamnějším patří např. chrám římské bohyně květin a jara Flory, oválná jeskyně, postavená po vzoru italských renesančních grotto, či kruhový Panteon, inspirovaný římskou stavbou, ukrývající sochy římských bohů.

Rada: Při prohlídce zahrad stojí za to využít některé z nabídky pěti značených cest, jejichž délka se pohybuje od jedné hodiny do dvou a půl.

Oficiální webová stránka: https://www.nationaltrust.org.uk/stourhead

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY