PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Sukiennice - Polsko, Kraków

Základní informace

Sukiennice je známá tržnice nacházející se na hlavním krakovském rynku, kromě jednotlivých stánků, nad kterými najdete erby různých polských měst, se zde nachází i restaurace nebo muzeum zaměřené na polské umění 19. století.

Sukiennice, Krakov, Polsko

Historická budova Sukiennice z kamene a cihel stojí uprostřed náměstí Rynek Główny a dnes představuje jeden ze symbolů města. Tržnici s textilem, dováženým především z Anglie a Flander, založil na tomto místě kníže Boleslav V. Stydlivý při vytyčování města. Tehdy se jednalo o uličku dřevěných stánků s branou na každé straně, která se na noc zamykala. Koncem 13. století získaly krámky jednotné zastřešení, ale už roku 1358 nechal Kazimír III. Veliký nahradit původní stavbu větší gotickou tržnicí o rozměrech 108×10 metrů. V té době se tu už prodávalo koření, kůže, vosk i hedvábí z Asie.

Ani tato budova však nevydržela do dnešních dnů, neboť v roce 1555 podlehla požáru. Na jejím půdoryse se hned následující rok začala stavět nová tržnice, tentokrát v renesančním slohu, pyšnící se arkádami a sloupovými lodžiemi, která byla dokončena po čtyřech letech.

Další přestavba čekala tržnici společně s celým náměstím v letech 1875 až 1879. Dolní hala přitom byla ozdobena erby Polska a hanzy a po obou stranách přibyly neogotické arkády, které šířku budovy zvětšily na 18 metrů.

Dnes se v přízemí Sukiennice nachází kavárny a dvě řady krámů se suvenýry a šperky, mezi nimiž převažuje jantar a stříbro. V rohu budovy se ukrývá i vstup expozice, informující o rozsáhlém podzemí Rynku. V prvním patře, kde dříve býval prostor pro drobné prodejce, pak ve čtyřech sálech našla své sídlo Galerie polského umění 19. století, vystavující sochy i malby např. Jacka Malczewkeho, Józefa Chełmońskeho či Marcella Bacciarelliho.

Rada: Vejdete-li do Sukiennice z východní strany, všimněte si v průchodu vystaveného nože. Jedná se o starý symbol Magdeburského práva, které umožňovalo trestat zloděje uříznutím ucha.

Oficiální webová stránka: https://mnk.pl/oddzial/galeria-sztuki-polskiej

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Polsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY