PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Szczeliniec Wielki - Polsko

Základní informace

Szczeliniec Wielki, česky Velká Hejšovina, je nejvyšší vrchol Stolových hor, ležící na jihu Polska asi dva kilometry od hranice s Českou republikou.

Rozsáhlý masiv o nadmořské výšce 919 metrů je jedním z vrcholů Koruny hor Polska, která zahrnuje osmadvacet nejvyšších vrchů různých pohoří této země. Je vytvořen pískovcem, který se ukládal ve svrchní křídě na mořském dně, prošpikovaným vápencem a slínovcem. Právě měkký materiál na vrcholu dal vzniknout skalnímu městu, v němž si je možné prohlédnout mnohé kamenné útvary. K těm nejznámějším patří Čertova kuchyně, Kachňata, Velbloud či Koňská hlava. Nezapomenutelná je i sto metrů dlouhá skalní průrva Piekiełko, která je tvořena až dvacet metrů vysokými stěnami. Při cestě po dřevěných chodníčcích se tu nabízí řada úchvatných vyhlídkových bodů, mezi něž patří např. okouzlující Nebe. Nejvyšší bod hory tvoří dvanáct metrů vysoká skála, zvaná Fotel Pradziada, česky Dědovo křeslo.

Do skalního města o rozloze 600×300 metrů je možné vstoupit pouze po zaplacení poplatku v pokladně za turistickou chatou Szwajċarka. Ta vyrostla na severní straně hory roku 1846 a svým vzhledem z dálky připomíná hnízdo, přilepené na skále. Od ní se naskýtá nádherný výhled na Stolové hory, vesnici Pasterka a Broumovské stěny.

Zájem turistů o tuto zvláštní horu však začal už mnohem dříve. Roku 1825 tu zřídil karłówký šoltys Franz Pabel 665 schodů a vytvořil i prohlídkovou trasu skalního města. Právě on pojmenoval většinu místních skalních útvarů a on a jeho rodina se tu stali oficiálními průvodci. Dodnes jsou připomínány jeho zásluhy o rozvoj turismu v této oblasti – podařilo se mu přilákat především výletníky z nedalekých lázeňských měst.

Rada: Na vrchol hory se můžete vydat z vesničky Karłów, která leží v nadmořské výšce 750 metrů. Pro návštěvníky je připraveno velké parkoviště i zázemí v podobě restaurací, penzionů, stánků s občerstvením i suvenýry a pro děti je tu zřízený dinopark.

Oficiální webová stránka: naszczelincu.pl

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Polsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY