PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Temple Bar - Anglie, Londýn

Základní informace

Temple Bar označuje místo v Londýně, kde se setkává ulice Fleet Street ze City of London s ulicí Strand z obvodu Westminster. Dnes se v jeho blízkosti nachází Královský soudní dvůr (Royal Courts of Justice). Termín Temple Bar je rovněž zachován pro bránu, kterou navrhl Christopher Wren a která byla na tomto místě od 17. až do konce 19. století. Wrenův oblouk je dodneška zachovaný a nachází se na náměstí Paternoster Square vedle katedrály St Paul´s Cathedral.

The Temple bar, Londýn, Anglie

Vznik brány Temple Bar

Pro regulaci obchodu ve městě byly ve středověku na hlavních silnicích postaveny bariéry. Temple Bar je nejslavnější z nich, protože spojoval Londýn (hlavní obchodní centrum v Anglii) a Westminster (politický střed). Jeho název je odvozen od kostela Temple Church, který kdysi patřil templářským rytířům a dnes je domovem dvou londýnských společností baristerů. Temple Bar byla nejdůležitější brána z Westminsteru do Londýna a bylo zvykem, že panovník se, předtím než vstoupil do City of London, před branou zastavil a primátor mu nabídl perlami pokrytý státní meč jako projev loajality. Temple Bar je jedinou dochovanou bránou z osmi původních bran do města. Ostatních sedm hlavních bran do Londýna (Ludgate, Newgate, Aldersgate, Cripplegate, Moorgate, Bishopsgate a Aldgate) bylo v roce 1800 zbořeno.

Místo je poprvé zmiňováno v roce 1293, kdy zde byl nejspíš jen řetěz mezi kůly. Do pozdního středověku stál na místě dřevěný oblouk. Ačkoliv nebyl při Velkém požáru Londýna v roce 1666 poškozen, bylo rozhodnuto, že bude v rámci zlepšení přestavěn. Oblouk z portlandského vápence postavil v letech 1669 až 1672 Sir Christopher Wren, kterého stavbou pověřil král Karel II. Dvoupodlažní struktura se skládala z jednoho širokého středního oblouku pro silniční provoz, který byl po obou stranách lemován užšími oblouky pro chodce. V horní části byly umístěny čtyři sochy slavící Stuartovskou monarchii (na západní straně Karel II. se svým otcem Karlem I., jehož rodiče Jakub I. a Anna Dánska byly umístěny na východní straně). Během 18. století byly na střeše umísťovány hlavy zrádců. Poslední takto vystavené byly hlavy účastníků povstání z roku 1745. Horní patro bylo pronajato sousednímu bankovnímu domu Child & Co pro ukládání záznamů.

Nedávná historie oblouku Temple Bar

Pod obloukem se časem tvořila dopravní zácpa a i jeho údržba začala být nákladná. Proto byl v** roce 1878 během 11 dnů rozebrán**. Každý z 2700 kamenů byl očíslován a uskladněn tak, aby mohl být znovu postaven někde jinde. V roce 1880 sládek Henry Meux kameny koupil a postavil z nich bránu ke svému sídlu v parku Theobalds Park, který leží mezi Enfieldem a Cheshuntem. Tam brána stála až do roku 2003.

Horace Jones navrhl po demolici Wrenovi brány vystavět pomník, který byl odhalen v roce 1880. Propracovaný podstavec v novorenesančním stylu slouží jako základ pro sochu Charlese Bella Birche nazvanou Griffin – symbol města City of London. Podstavec zdobí sochy od Josepha Boehma – královnu Viktorii a prince z Walesu, kteří jako poslední z královské rodiny vstoupili pod touto bránou do města.

V roce 1976 založil primátor města Hugh Wontner fond The Temple Bar Trust, jehož cílem byl návrat Temple Bar do londýnské City. V roce 1984 fond Temple Bar Trust bránu zakoupil za £1. Byla opět pečlivě rozebraná a vrácena do londýnského City, kde byla pečlivě znovu postavena jako vstup na náměstí Paternoster Square severně od katedrály St Paul´s Cathedral. Veřejnosti byla otevřena 10. listopadu 2004.

Původní čtyři vyřezávané královské sochy od Johna Bushnella, které zdobily monument, byly obnoveny a vráceny do čtyř výklenků. Originální sochy, které byly ztraceny poté, co byla brána odstraněna z ulice Fleet Street v 19. století byly nahrazeny novými. Ty zobrazují královská zvířata Royal Beasts a podporovatele města City Supporters s jejich erby, které vyřezal Tim Crawley z Fairhavenu Anglesey Abbey.

Zdroje:
http://www.cityoflondon.gov.uk/…ple-Bar.aspx
http://en.wikipedia.org/…_Bar,_London
http://www.thetemplebar.info/…ple-bar.html

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY