Terme di Caracalla - Itálie, Řím
Základní informace
Caracallovy lázně, italsky Terme di Caracalla, jsou částečně přístupné ruiny starověkých veřejných lázní v Římě u pahorku Aventin.
Lázně hrály důležitou roli v životě obyvatel římské říše. Sloužily nejenom k očistě těla, ale i k odpočinku, setkávání se s přáteli a výměně informací. Caracallovy lázně v centru Říma nesou jméno po svém zakladateli. V letech 212 až 216 vznikl velkolepý lázeňský komplex s obdélníkovým půdorysem o délce 228 metrů a šířce 116 metrů. Výšku kupole lze dnes již jen odhadovat a předpokládá se, že dosahovala 38,5 metrů.
Pobyt v lázních měl přesná pravidla. Na počátku člověk prošel caldáriem, tedy velkou místností s horkou vodou, která zvlhčovala vzduch. Poté následovala mírně vytápěná předsíň tepidárium a třetí místností pod obrovskou kupolí bylo frigidárium s velkým bazénem. Venku pak čekalo natatorium s otevřeným bazénem.
Pro zájemce tu byly po obou stranách komplexu připraveny shromažďovací a zasedací místnosti, od sebe oddělená řecká a latinská knihovna, masážní sály, ale i tělocvičny, závodiště či galerie. K zázemí lázní patřily i šatny, místnosti pro cisterny s vodou a sklad olejů a parfémů. Návštěvníci, kterých se sem vešlo více než patnáct set, mohli k odpočinku využít i okolní nádherné zahrady.
Jedny z nejkomfortnějších lázní v Římě byly napájeny odbočkou z Aqua Marcia a sloužily více než tři sta let do doby, kdy Gótové poškodili vodovody. Dílo zkázy pak dokonalo zemětřesení v roce 847, takže dnes si už můžeme jen domýšlet, jak nádherné lázně byly. Interiér zdobil mramor a žula, všude byly mozaikou vykládané podlahy a lidé se mohli kochat pohledem na množství soch. Mramorovou výzdobu, která přežila nájezdy barbarů, zub času i přírodní katastrofy, pak dala odstranit rodina Farnese, která ji použila v interiéru svého rodinného sídla Palazzo Farnese.