Terst - Itálie
Základní informace
Trieste, česky Terst, je přístavní město s jedinečnou atmosférou na břehu Jaderského moře, ležící v blízkosti hranic se Slovinskem.
Terst vznikl jako ilyrská osada, kterou si ještě před začátkem letopočtu podmanili Římané. Ti jej pojmenovali Teigeste a dodnes se tu po nich zachovalo několik památek, jako je např. oblouk Arco di Riccardo z roku 33 př. n. l. či divadlo z 2. stol. n. l.
Poté se tu vystřídali Gótové, Byzantinci a Langobardi a roku 1253 získalo město autonomii. Ta mu vydržela o něco déle než jedno století a poté až do roku 1918 (kromě období napoleonských válek) spadal Terst pod vládu Habsburků. Po první světové válce pak připadl Itálii a s přestávkou mezi lety 1945 a 1954, kdy jej jako samostatné město spravovalo OSN, k ní patří dodnes.
Největší rozvoj během své dlouhé historie zažil Terst za rakouské nadvlády. Tehdy se z něj stal hlavní přístav monarchie a císařovna Marie Terezie zde započala ohromující projekt výstavby neoklasicistních budov, jako byly paláce, kostely či burzy, zvaný Borgo Teresiano.
Přestože svojí námořní velikost město dávno ztratilo, nachází se tu dlouhý živoucí přístav, v kterém lze navštívit např. Acquario Marino, seznamující návštěvníky s životem pod hladinou Jaderského moře.
Dominanta Terstu se vypíná vysoko nad městem. Představuje ji benátská pevnost Castello di San Giusto, z jejíž terasy se otevírá úchvatný výhled na záliv, město i přístav.
Hned vedle hradu stojí na místě starověkého římského fóra katedrála San Giusto, která vznikla propojením dvou sousedících kostelů z 5. až 11. století. V jejím interiéru lze obdivovat úchvatné benátské mozaiky z 5. až 13. století a kopie kamenných stolců a lavic soudců.
Jejich originály se nacházejí v nedaleké bazilice Paleocristiana, tedy v ruinách soudní budovy, kterou Římané postavili kolem roku 100 n. l.