PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Tintern Abbey - Wales

Základní informace

Tintern Abbey jsou trosky cisterciáckého kláštera v údolí Wye Valley na jihovýchodě Walesu. Opatství bylo ve 14. století nejbohatší ve Walesu, ale v r. 1536 jej nechal král Jindřich VIII. uzavřít. Majestátní zříceniny opatství inspirovaly řadu malířů a básníků 18. století.

Tintern Abbey, Wales Tintern Abbey, Wales

Tintern Abbey založil 9. května 1131 na hranicích s Anglií baron Walter z Clare a z Normandie sem pozval řád cisterciáků. Tehdy šlo o úplnou novinku, vždyť místní klášter byl prvním cisterciáckým klášterem ve Walesu a teprve druhým na celém ostrově. Mniši zde žili svým strohým způsobem života a potraviny si obstarávali obděláváním půdy.

Postupně se klášter měnil na významné náboženské centrum, které vlastnilo mnoho pozemků v okolí. Začal také rychle bohatnout, až se z něj ve 13. století stalo nejbohatší opatství v celém Walesu. Díky tomu si mohl dovolit velkorysou přestavbu, jejíž výsledky jsou dodnes viditelné. Slibný rozvoj však přerušil Jindřich VIII. svým nařízením o rušení klášterů, takže od roku 1536 začal Tintern upadat. Cennosti přešly do královské pokladnice a budovu král věnoval lordu z Chepstow Henrymu Somersetovi. Ten okamžitě prodal olovo ze střechy a dříve mocný klášter nechal chátrat.

V zapomenutí zůstal až do 18. století, kdy vlna romantismu přitáhla ke zřícenině porostlé břečťanem pozornost dobrodružství chtivých cestovatelů. Právě tehdy se opatství znovu dostalo do středu zájmu a stalo se inspirací mnoha spisovatelů, malířů a básníků, k nimž patří např. William Turner či William Wordsworth.

Na počátku 20. století pak klášter prošel rekonstrukcí a od roku 1984 se o něj stará Cadw, tedy správa historických památek velšské vlády. Díky této organizaci si tak dnešní návštěvníci mohou bezpečně projít zříceninu z červeného pískovce, které dominuje kostra kostela. Ten vznikl díky donátorovi Rogeru Bigodovi, hraběti z Norfolku, ve 14. století. Úchvatná je i jeho délka 70 metrů a výška nádherných oblouků.

Rada: Nejlepší pohled na Tintern Abbey se naskýtá z druhého břehu řeky Wye. Přejděte ji po nejbližším mostě a pěšina vás dovede na místo, kde budete mít zříceninu jako na dlani.

Oficiální webová stránka: cadw.gov.wales/daysout/tinternabbey/?lang=en

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Wales

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY