PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Torre Pendente - Itálie, Pisa

Základní informace

Torre Pendente, česky nazývaná Šikmá věž, je slavná naklánějící se věž v Pise, která se stala neodmyslitelným symbolem nejenom města, ale i celé Itálie.

Katedrála a zvonice v Pise, Itálie

Tento klenot italské architektury vznikl jako pozdně gotická zvonice baziliky Panny Marie. Začátek stavby se datuje do roku 1173, ale kvůli technickým problémům a válkám města se sousedy byla kampanila dokončena až v roce 1350 pod vedením architekta Tommasa Pisana. A to už získala náklon 2,1 metr.

Už dvanáct let od počátku stavby se věž nakláněla, ale – překvapivě – na druhou stranu než dnes. Tehdejší zedníci proto vložili do základů kamenné klíny, a věž se nejenom narovnala, ale začala se naklánět směrem k jihu, tak jak je tomu dodnes. Díky tomu také získala svůj věhlas a stala se cílem turistů z celého světa. Její odklon využil i Galileo Galilei, který zde prováděl pokusy s padajícími předměty.

Věž má kruhový půdorys a nad vstupním patrem se nachází šest podlaží s ochozy s jemně propracovaným arkádami. Do nejvyššího poschodí pak ve 14. století bylo přidáno sedm zvonů, z nichž nejtěžší váží 3,5 tuny. Na vrchol ve výšce 55,9 metrů vede schodiště, která se stáčí kolem prázdného jádra. Ještě v druhé polovině 20. století mohli po 294 schodech zájemci vystoupat a užívat si skvělého výhledu, ale roku 1990 byl vstup uzavřen a přišly další pokusy o její záchranu.

Těch už věž v historii podstoupila několik. Jeden z nich proběhl v polovině 19. století, kdy byl kolem základů vykopán příkop, ale celý stav to jen zhoršilo. Stejně dopadly i další pokusy v roce 1995, při nichž byly upevněny ocelové pásy kolem nejnižšího patra. Jako úspěšný se jeví poslední zásah, během nějž byly do základů zasazeny olověné pruty o celkové hmotnosti osm set tun. I tak překračuje dnešní odchylka věže od svislice pět metrů.

Oficiální webová stránka: https://www.opapisa.it

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Itálie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY