PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Trakai - Litva

Základní informace

Trakai, česky občas zvaný Troky, je hrad u stejnojmenného města, ležící asi 30 kilometrů západně od hlavního města Litvy Vilniusu.

Litva Trakai

Jedna z nejvýznamnějších litevských památek se nachází na ostrůvku na jezeře Galvė, který je se svou rozlohou 3,7 km² největším z 61 okolních jezer. Právě tady si kníže Gediminas postavil v první polovině 14. století hrad, na nějž přenesl své sídlo z Kernavė. Ostrůvky a poloostrov, obklopené bažinami, se totiž jevily jako ideální místo pro obranu proti Řádu německých rytířů a Livonskému řádu. Díky tomuto muži Litva získala své postavení v severovýchodní Evropě a Trakai svůj význam.

O století později však hrad přebudoval na obytnou rezidenci kníže Vytautas a vodní hrad po dvě století sloužil jako sídlo šlechty. Poté však ztrácel na významu a začal chátrat. V 18. století se z jeho zbytků stalo vězení. Na základě archeologických vykopávek a dochovaných dokumentů se od počátku 20. století začalo uvažovat o jeho přestavbě do podoby z poloviny 15. století, ale k její realizaci došlo až po druhé světové válce. Rekonstrukce byla ukončena v 90. letech 20. století.

Dnešní návštěvníci tak mohou obdivovat majestátní hrad z červených cihel na ostrově, který je s pevninou spojen pěším dřevěným mostem. Při vstupu na něj je možné vidět i zbytky z předsunuté pevnosti, která sloužila jako významný obranný prvek. Přes padací most se návštěvníci dostanou na nádvoří, odkud vede vstup do 9 obytných komnat, zbrojnice, kasemat, ale i do největší místnosti hradu. Tou je sál o rozměrech 20×10 metrů, který sloužil jako reprezentační prostor a v němž se konaly slavnostní hostiny a uzavíraly se důležité smlouvy. Předpokládá se, že původně byl vyzdoben freskami v rusko-byzantském stylu.

V interiéru stavby dnes sídlí muzeum hradu, v němž se lze seznámit s životem šlechty i jejích poddaných z okolí. Vodní hrad Trakai je součástí národně-historického kulturního parku, který byl založen roku 1991. Na rozloze 82 km² se nachází i několik desítek původních domů, archeologické naleziště a dvě přírodní rezervace.

Oficiální webová stránka: trakai-visit.lt

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Litva

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY