Trier - Německo
Základní informace
Trier, česky Trevír, je jedno z nejstarších německých měst s množstvím architektonických skvostů z doby Římanů i z raného středověku, ležící v německé spolkové zemi Porýní-Falc. Památky z doby římské, raně gotický kostel Panny Marie a původně románská katedrála sv. Petra, která je nejstarší německou katedrálou, jsou zapsány na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Archeologické záznamy ukazují, že na místě dnešního Trevíru žili lidé už ve 4. století př. n. l. Jedno z nejstarších německých měst však založil až císař Augustus v roce 16 př. n. l. Díky své ideální pozici na řece Mosele rychle bohatlo a rozvíjelo se, takže se z něj ve 3. století stalo hlavní město provincie Belgica Prima a v letech 285 až 395 tu mělo svou rezidenci šest římských císařů. V té době tu žilo asi 70 000 obyvatel. S příchodem germánských kmenů však došlo na dlouhá léta k úpadku.
Z památek odkazujících na Římskou říši vyniká slavná Porta Nigra, tedy Černá brána, nazvaná tak už ve středověku podle barvy, kterou získala zvětráváním. Vznikla ve 2. století z pískovcových kvádrů, spojených bez malty jen železnými pruhy, a její délka dosahovala 36 metrů, šířka 21,5 metrů a výška 30 metrů. Ve 12. století byla přestavěna na dvojpodlažní kostel svatého Simona a bohoslužby zde probíhaly až do 19. století.
Ve 4. století vznikl třetí největší lázeňský komplex v Římské říši, z nějž se do dnešních dob dochovaly už jen rozvaliny. Z počátku tisíciletí pochází i zbytky amfiteátru, v němž bylo místo pro 20 tisíc diváků, a římské základy má i kostel z 12. století, při jehož stavbě byly využity ruiny Konstantinovy baziliky z roku 310. Zachovaly se i zbytky Římského mostu ze 4. století.
Mezi dalšími svatostánky ve městě vyniká kostel Panny Marie, postavený v letech 1235 až 1260, který je nejstarší ukázkou gotiky v Německu. Za prohlídku stojí i nejstarší německý dóm z 11. až 14. století. Tato trojlodní bazilika se dvěma chóry, transeptem a šesti věžemi je zasvěcena svatému Petrovi.
Historie dýchá i ze štítových, hrázděných i věžových domů náměstí Hauptmarkt, které bylo vytyčeno v 10. století. Na něm lze vidět trhový kříž, který symbolizuje tržní práva města. Za rokokový skvost je pak považovaný úchvatný Kurfiřtský palác, který v 18. století postavil architekt Johannes Seiz pro Jana IX. Filipa z Waldersdorffu.