PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Trümmelbachsfälle - Švýcarsko

Základní informace

Trümmelbachsfälle jsou monumentální vodopády v údolí Lauterbrunnen nedaleko Interlakenu ve švýcarském kantonu Bern.

Svycarsko Trummelbachfalle Svycarsko Trummelbachfalle vodopád Trummelbach,Lauterbrunnen, Švýcarsko

Trümmelbachské vodopády jsou považovány za jedno z nejkrásnějších míst ve Švýcarsku. Jak už název napovídá, jedná se o soustavu deseti vodopádů na potoce Trümmelbach. Ten je napájen vodou zamrzlou po tisíce let v ledovcích dvou průsmyků mezi alpskými velikány Eiger, Mönch a Jungfrau. Povodí tohoto toku má rozlohu 24 km², přičemž polovina z toho je pokryta sněhem a ledovci. O síle Trümmelbachu svědčí i fakt, že každý rok odplaví přes dvacet tisíc tun kamení.

Jediný ledovcový vodopád uvnitř hory na světě vtéká dole do říčky Weisse Lütschine. Ta míří na konec údolí přes vesnici Lauterbrunnen a po sedmi kilometrech se v Zweilütschinen spojuje se Schwarze Lütchine pod názvem Lütschine.

Ohlušující síla vody dala potoku i jméno. Název Trümmelbach pochází patrně z výrazu trommeln, který znamená bubnovat. Spolu se slovem Bach pak tvoří Burácející potok. Během tisíců let si prorazil cestu skrze pevnou skálu a vytvořil tak nádherná zákoutí a bizarní skalní tvary.

Návštěvníci se k osvětleným vodopádům mohou dostat už od roku 1877 a v roce 1913 tu byl vybudován výtah, který je schopen přepravit až pět set osob za hodinu. Kolem vodopádu, jímž každou vteřinu proteče dvacet tisíc litrů vody o teplotě blížící se ledovcové tříšti, se dá pohybovat po značených betonových chodnících.

Vytvořeno je tu i několik vyhlídkových galerií, mostků a tunelů, z nichž mohou návštěvníci obdivovat okolní nádheru. Každému je pak jasné, proč je tento vodopád zařazen na seznam světového přírodního bohatství UNESCO.

Rada: Přestože chodníčky kolem vodopádů jsou dobře zabezpečeny, je nutné si vzít vhodnou obuv, neboť bývají kluzké. V žabkách či v botách na podpatcích vás dovnitř vůbec nemusí pustit. Vhodná je i lehká bunda proti dešti, protože uvnitř může být zima a vlhko.

Oficiální webová stránka: https://www.truemmelbachfaelle.ch

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY