PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Údolí Lorelei - Německo

Základní informace

Údolí Lorelei je malebný úsek Rýna mezi Koblencí a Bingenem ve spolkové zemi Porýní-Falc.

Údolí Lorelei, zapsané roku 2002 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, patří k nejromantičtějším místům v Německu. V délce 65 km je tu na kopcích kolem Rýna rozeseto čtyřicet hradů, zámků a zřícenin, jejichž majitelé dříve kontrolovali přepravu zboží na řece a vybírali clo.

K těm nejznámějším patří např. okouzlující městečko Boppard, kde byl roku 1198 korunován na českého krále Přemysl Otakar I. Za pozornost stojí i Pfalzgrafenstein, jeden ze dvou hradů tohoto údolí zachovaných v původní podobě, či Barabach, obehnaný městskými hradbami, s historickými budovami, kostelem svatého Petra i výšinným hradem Stahleck.

Údolí Lorelei je považováno za nejkrásnější část Rýna. Řeka se se tady zařezává do pohoří Taurus a vlní se mezi svahy posetými vinicemi, romantickými zříceninami a historickými městečky.

Své pojmenování získalo údolí podle 132 metrů vysoké skály, jejíž název je složen ze staroněmeckého lureln, tedy šumět, a keltského ley, označující skálu. „Šumící skála“ leží v nejužším místě Rýna – šířka řeky se tady snižuje na 113 metrů. Prudký proud společně s hloubkou 24 metrů a vyčnívajícími skalisky představují velké problémy pro lodní dopravu.

Není proto divu, že ke skále se váže mnoho pověstí a legend. Literární zpracování pověsti o tomto místě se poprvé objevilo v roce 1801, kdy ji Clemens Brentano použil jako báseň do svého románu Godwi. Nejznámější literární adaptaci tohoto příběhu ale napsal v 19. století německý básník Heinrich Heine. V básni líčí Lorelei jako vílu, která sedí na skále nad Rýnem, kde si češe své dlouhé zlaté vlasy. Lodníci se nechávají okouzlit její krásou, nevěnují pozornost kormidlování a pod skalou ztroskotají.

Rada: Jestliže máte dostatek času, nenechte si ujít plavbu lodí po Rýně tímto údolím. Vyplouvá se z obou konců a dle časových možností lze naplánovat různou délku plavby.

Oficiální webová stránka: https://www.loreley-touristik.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY