Utrecht - Nizozemsko
Základní informace
Utrecht je čtvrté největší město v Nizozemí, které je slavné pro svou univerzitu z r. 1636. Zdejší grachty propůjčují městu svůj půvab. Město bylo v historii nizozemským centrem katolické víry, což dokládají četné církevní stavby.
Historie Utrechtu
Utrecht leží 40 km jihovýchodně od Amsterdamu. Původ města Utrecht sahá do r. 47 n. l., kdy tu Římané založili tábor u brodu (trecht) přes Rýn, jehož tok sledoval směr odlišný od dnešního. V r. 695 zde misionář Willibrord zřídil biskupství (byl prvním utrechtským biskupem) a napomáhal šíření křesťanství. Město bylo kolem r. 1000 střediskem obchodu s Anglií a Skandinávií a jedním z nejvýznamnějších měst v oblasti dnešního Nizozemí. V r. 1579 zde byla uzavřena utrechtská unie, která se stala základem nezávislého nizozemského státu (sedm nizozemských severních provincií se sjednotilo proti španělské nadvládě).
Utrechtský „kostelní kříž“
Protestantská katedrála sv. Martina se vžila jako symbol města, které by se klidně mohlo jmenovat Domstad (katedrální město). Výstavba Utrechtu se šířila z Dompleinu (katedrálního náměstí), kde v 1. století n. l. zřídili Římané osadu. V r. 695 se zde usadil biskup Willibrord. V r. 1040 rozkázal biskup Bernold zbudovat „kostelní kříž“ – 4 kostely, uprostřed nichž byl později vztyčen Domkerk (katedrála).
Utrechtská katedrála se začala stavět r. 1254 a její impozantní věž r. 1321. Kvůli chybějící finančním prostředkům však byla gotická věž dokončena až r. 1382. Zatímco kolegiátní kostely měly obvykle dvě věže, u Domkerku lze vidět jen jednu. Loď byla s věží spojena obloukem, takže biskup mohl bezpečně přecházet z věže do kostela a naopak. Věž zůstala ve spodní části otevřená, protože kaple sv. Salvátora musela zůstat volně přístupná pro lidi. Střední loď katedrály zpustošila v r. 1674 vichřice a věž zde spočívá od té doby osamocená. Dlažba odlišné barvy označuje původní tvar katedrály. Katedrální věž (Domtoren), jež ční vysoko nad městem, lze spatřit již z dálky. Věž dómu měří 112 m a je nejvyšší v Nizozemsku. Je přístupná pouze s průvodcem a výhled návštěvníky bohatě odmění za vystoupaných 465 schodů. Ve věži se nachází 14 zvonů.
Mezi další kostely, které tvoří pomyslný kříž, patří kostel sv. Jana (Januskerk), kostel sv. Kateřiny (Catharijnekerk), kostel sv. Petra (Pieterskerk) a Buurkerk. Gotický kostel sv. Petra (Pieterskerk) byl postaven r. 1048 a je stavebně nejstarší z utrechtských kostelů. Kostel byl východní součástí sakrálního objektu Kerkenkruis (kostelní kříž). V kryptě kostela je uložen sarkofág s ostatky papeže nizozemského původu Hadriána VI.
Katolická katedrála sv. Kateřiny z 15. století, sídlo vybudované pro jediného nizozemského papeže Hadriána VI., je gotický trojlodní kostel. V letech 1580 až 1815 patřil kostel protestantské komunitě. V r. 1853 se stal metropolitním chrámem.
Utrechtská muzea
Fascinující Museum Catharijneconvent (muzeum Kateřinského kláštera) sídlí v domě na grachtu a v bývalém klášteře z 15. století. Zaměřuje se na dějiny náboženství v Nizozemsku. Návštěvníci si mohou prohlédnout obrazy např. od Rembrandta, dále staré rukopisy a bohatě zdobené knihy, roucha, oltářní obrazy a mnoho dalších artefaktů. Z budovy lze vejít rovnou do kostela Catharijnekerk (1551).
Muzeum hracích hodin (Nationaal Museum Van Speelklok Tot Pierement) působí v Buurkerku (13. století), nejstarším utrechtském kostele, jenž se vyjímá na náměstí v centru města. V muzeu je umístěna sbírka automatických hudebních nástrojů z 15. století až do současnosti. Zlatým hřebem kolekce jsou vzácné hrací hodiny z 15. století. K vidění – a také ke slyšení – zde jsou různé flašinety, velké pojízdné varhany, hrací skříňky, zvonkohry, mechanické klavíry, švitořící automatičtí ptáci a nesčetné menší hudební nástroje se zabudovanými zvonícími mechanismy.
Centraal Museum, nejstarší městské muzeum v Nizozemí, pečuje o rozsáhlou a rozmanitou kolekci, jejíž nejpamátnější předměty pocházejí ze středověku. Muzeum se pyšní nejpočetnější sbírkou nábytku Gerrita Rietvelda na světě. Rozličné expozice jsou věnovány třeba tradičnímu umění, módě, historickým kostýmům, modernímu umění, užitému umění a designu a dějinám Utrechtu.
Úchvatné železniční muzeum (Nederlands Spoorwegmuseum) bylo založeno r. 1927. Od r. 1954 sídlí příhodně v budově bývalého železničního nádraží z r. 1874, jež bylo v provozu až do r. 1939. Nástupiště lemují úžasné staré lokomotivy, vagony a vlakové soupravy. Návštěvníci mohou na vlastní oči spatřit, jak cestovali lidé před sto lety. Děti se mohou povozit po prostorách muzea v minivláčku. Všechny návštěvníky také zaujme expozice v muzejní prodejně, která pokrývá rozmanitá témata od letitých reklamních plakátů a modelů vlaků po stroje a dostavníky.
Utrechtská univerzita
Ve středu města sídlí největší nizozemská univerzita založená r. 1636, která patří k nejrenomovanějším v zemi. Univerzita se nachází v bývalých prostorách křížové chodby a kapitulní síně katedrály sv. Martina. Univerzitu zdobí krásná aula a rajský dvůr, který byl v minulosti přebudován na botanickou zahradu. Před univerzitou stojí vysoká socha Viléma Nasavského. Za univerzitou se nachází papežský palác (Paushuis), který nechal vybudovat papež Hadrián VI.
Přibližně 2 km dlouhý Starý kanál (Oude Gracht), který protéká centrem města, patří k nejznámějším a nejoblíbenějším místům ve starém městě. Z někdejších skladů podél kanálu se staly restaurace nebo kavárny. V Utrechtu se sedí přímo u vody, protože terasy jsou vybudovány pod úrovní ulice. Ve sklepě středověkého „hradu“ Stadskasteel Oudaen si lze prohlédnout původní pivovar, kde se dodnes vaří pivo značky Oudaen. V domě se nachází jedna z nejznámějších utrechtských restaurací.
Zdroj:
Nizozemsko – Společník cestovatele, nakladatelství Ikar
Knižní průvodce Marco Polo – Nizozemsko