Vaduz - Lichtenštejnsko
Základní informace
Vaduz je hlavní obec Lichtenštejnského knížectví, ležící na švýcarsko-rakouské hranici asi sto kilometrů jihovýchodně od Curychu.
Tato obec, která nikdy nezískala městská práva, vyrostla kolem pevnosti na skále v první polovině 15. století, kterou založila roku 1342 hrabata z Werdenbergu jako sídlo svého panství.
Samotný hrad byl několikrát přestavěn a dodnes je sídlem vládnoucí rodiny, takže do interiéru nemá veřejnost přístup. Obyvatelům Lichtenštejnska bývá otevřen jen 15. srpna, kdy kníže zve každého ze svých poddaných na přípitek. I tak k němu stojí za to vyjít, neboť se od něj nabízí nádherný výhled do okolí. Majestátní hrad na zalesněné skále patří od 18. století rodu Lichtenštejnů, jejichž hlavním sídlem se však stal až v roce 1938.
Vaduz, ležící pod Alpami na pravém břehu Rýna, má skoro pět a půl tisíce obyvatel. Přestože je malinký, díky příznivým daňovým podmínkám tu lze najít mnoho zahraničních firem.
Množství zajímavých míst tu najdou i jeho návštěvníci. Za pozornost stojí např. radnice, ale i třípatrová Regierungsgebäude z roku 1905, v níž sídlí všechny státní instituce. Pozná se snadno podle červeno-modré vlajky se zlatou korunkou, která nad ní vlaje. Jen o málo starší je katedrála zasvěcená svatému Florianovi ze 70. let 19. století, v níž se nachází hrobka roku Lichtenštejnů.
Do daleko hlubší minulosti pak sahají kořeny** Gasthof Löwen, postaveného roku 1388. V tomto nejstarším hostinci knížectví bydlel např. i Johann Wolfgang Goethe. Jen o kousek dál stojí **Rote Haus, tedy Červený dům, v němž švýcarští mniši vyráběli víno.
Vaduz se pyšní i několika muzei. Milovníci umění ocení Kunstmuseum, sídlící v moderní skleněné budově, historii knížectví se věnuje Lichtenštejnské zemské muzeum a v Uměleckém muzeu si lze prohlédnout soukromé sbírky knížat, zahrnující i díla Rubense či van Dycka. Oblíbené je i muzeum lyžování či známek, které schraňuje ukázky všech známek vydaných v zemi od roku 1912.