Valencie - Španělsko
Základní informace
Valencie je třetí největší španělské město a zároveň i hlavní město stejnojmenné španělské provincie, které leží na řece Turia u Valencijského zálivu.
Valencii založili roku 138 př. n. l. římští legionáři uprostřed úrodné krajiny, která je dnes přeměněna na pomerančové háje a zelinářské zahrady. V 8. století ji dobyli Arabové, kteří místní naučili vyrábět keramiku, kožené výrobky a hedvábí a vytvořili zde systém zavlažovacích kanálů.
Na konci 11. století město několik let obléhal kastilský rytíř Rodrigo Díaz de Vívar, přezdívaný Cid, až se mu jej roku 1094 podařilo úspěšně dobýt. Do příchodu Jakuba I. v roce 1238 tu však žili vedle sebe křesťané a Maurové bez větších potíží. Poté ale byla půda rozdělena mezi šlechtu a král vyhlásil nové zákony, platné až do 18. století.
I přes význam, který Valencie v průběhu staletí měla, není dnes její centrum rozsáhlé. Dominuje mu katedrála Panny Marie, jejíž portály jsou postaveny v různých stavebních slozích. Za pozornost stojí katedrální muzeum, mezi jehož poklady patří dva Goyovy obrazy či zlatem zdobený grál.
Za katedrálou se skrývá nejstarší evropská soudní instituce, zvaná Tribunal de las aquas. Každý čtvrtek v poledne tu zasedá tzv. vodní soud, který mezi farmáři řeší problémy, týkající se vody.
Za jednu z nejkrásnějších gotických staveb v Evropě je považovaná budova původní burzy – La Lonja, v níž je možné navštívit nádherný smluvní sál či renesanční konzulát moře. Přímo naproti ní se nachází secesní budova jedné z největších tržnic na světě Mercat Central, v níž si ve skoro tisícovce stánků lze koupit i ovoce, zeleninu, koření, maso, ale i mořské plody a čerstvé ryby.
Jižně od historického centra našlo své místo nádherné Město vědy a umění, v němž je podoba jednotlivých budov inspirována přírodou. Za návštěvu stojí i dvě široké písečné městské pláže na východě města.