PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Valle Crucis Abbey - Wales

Základní informace

Valle Crucis Abbey je bývalé cisterciácké opatství u vesničky Llantysilio v severovelšském hrabství Denbighshire.

Wales Llangollen, Cistercian Valle Crucis Abbey

Kostel s oficiálním názvem Opatský kostel blahoslavené Panny Marie nechal postavit na místě staršího dřevěného kostelíku vládce Magod ap Gruffydd Maelor. Bez zajímavosti jistě není fakt, že se jednalo o poslední cisterciácké opatství, které ve Walesu vzniklo. Magod se dožil realizace svých plánů, a když krátce potom roku 1236 zemřel, našel v opatství místo svého posledního odpočinku. Nedlouho poté však celý komplex budov vyhořel, což je dodnes patrné na některých kamenech ve spodní části kostela. Brzy ale byl znovu obnoven, ale s následky požárů, válek i epidemie moru se museli jeho obyvatelé vyrovnávat ještě několikrát.

Definitivní konec opatství přineslo až rozhodnutí Jindřich VIII. o zrušení klášterů. Valle Crusis Abbey svěřil král roku 1537 siru Williamu Puckeringovi na jednadvacet let, ale tato lhůta se postupně prodlužovala, až zde na konci 16. století vyrostl panský dům. Ten byl obydlen skoro sto let, ale na počátku 18. století je zaznamenáno zřícení jeho střechy. Od té doby toto místo zůstalo zapomenuto a chátralo. Později bývalé opatství sloužilo i jako farma, ale v polovině 19. století tu začaly systematické výzkumy a vykopávky. Dnes se o ně stará organizace Cadw, spadající pod velšskou vládu.

Valle Crucis Abbey bylo po vzoru ostatních cisterciáckých klášterů uspořádáno tak, aby propojovalo život mnichů, trávících čas v modlitbách a rozjímání, s činností laických bratrů. Ti se starali o chod opatství a vykonávali především zemědělské práce, díky čemuž byl klášter hospodářsky soběstačný. Všechny budovy byly v tomto klášteře uspořádány kolem čtvercového dvora. Přestože se dnes jedná z větší části o ruiny, dochovala se západní část kostela s rozetou, východní stěna s vysokými úzkými okny, zdobené hlavice sloupů i nádherná okna a portál vedoucí do hlavní lodě. V dormitoři si pak návštěvníci mohou prohlédnout i nádherně zdobené desky a malou sbírku soch. Dozví se tu také informace o životě v klášteře v době jeho největší slávy.

Oficiální webová stránka: cadw.gov.wales/daysout/vallecrucisabbey/?lang=en

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Wales

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY