PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Valle de los Caídos - Španělsko

Základní informace

Valle de los Caídos, česky nazývané Údolí padlých, je monstrózní památník a jeden z hlavních symbolů španělské občanské války, nacházející se třináct kilometrů severně od městečka El Escorial.

Roku 1936 povstali ve Španělsku proti tehdejší vládě nacionalističtí generálové pod vedení generála Franca. Zatímco sever a východ země se jim s podporou Hitlera a Mussoliniho podařilo podmanit během krátké doby, Madrid padl až roku 1939. Během této občanské války zemřelo na obou stranách množství bojovníků a právě na uctění památky jejich obětí se rozhodl generál Franco postavit tento památník.

Jako ideální místo bylo zvoleno údolí Cuelgamuros v nadmořské výšce 910 metrů v pohoří Sierra de Guadarrama asi padesát kilometrů severně od Madridu. Na ploše 13,6 km² tu architekti Pedro Muguruza a Diego Méndez vytvořili prostranství s výhledem až k hlavnímu městu Španělska, uzavřené na jedné straně benediktinským opatství, které se dnes částečně proměnilo na ubytovnu pro turisty.

Na druhé straně je plošina ukončena bazilikou vytesanou do skály. Ponurost nezdobného žulového interiéru s obrazy na stěnách doplňuje jen černá lesklá podlaha. Po více než dvaceti letech stavby tu vznikl prostor, v jehož kostnici je pohřbeno více než čtyřicet tisíc obětí z řad Francových příznivců i odpůrců.

Celému památníku Údolí padlých dominuje obrovský kříž, který je viditelný ze vzdálenosti několika desítek kilometrů. S výškou 152,4 metrů se jedná o nejvyšší kamenný kříž na světě. Jeho základnu spojuje s bazilikou lanovka.

Přestože byl památník určen obětem obou proti sobě bojujících stran, postavili jej převážně političtí vězni z řad republikánů, jichž tu také mnoho přišlo o život. Jeho stavba začala roku 1940 a oficiálně byl otevřen 1. dubna 1959. Náklady ve výši 1 159 milionů peset byly zaplaceny z národní loterie a dobrovolných darů.

Oficiální webová stránka: www.valledeloscaidos.es

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY