PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Vianden - Lucembursko

Základní informace

Vianden je městečko na severovýchodě Lucemburska ležící na řece Our blízkosti hranic s Německem a po Lucemburku druhý nejdůležitější turistický cil země.

hrad Vianden,Lucembursko Vianden, Lucembursko

Město vyrostlo kolem hradu na skalnatém ostrohu nad řekou Our, který vznikl na místě bývalé římské pevnosti od 11. do 14. století. Jeden z nejkrásnějších gotických hradů v Evropě postavil rod Vianden, jehož členové byli příbuzní německého císařského dvora. Roku 1264 se v dědickém sporu stal majetkem Lucemburků, a tak se tu 10. srpna 1296 narodil Jang de Blannen, který se později stal lucemburským hrabětem a díky sňatku s Eliškou Přemyslovnou i českým králem Janem Lucemburským.

Roku 1417 však hrad připadl rodině Nassau a po 113 letech jej získali Oranžští. Ti na počátku 19. století potřebovali peníze na války s Anglií, a tak v roce 1810 hrad v dražbě prodali obchodníku s kořením Wenceslasu Kosterovi. Tento pán vůbec neměl v plánu tady bydlet, ale co mohl, rozprodal. Začal u nábytku, následovaly dveře a okna a poté, co zpeněžil břidlicovou střechu, zůstaly z původně majestátního hradu ruiny. V tomto stavu jej roku 1892 koupil král Vilém zpět. Až do roku 1977 zůstávala stavba v soukromých rukách, ale poté ji majitelé věnovali státu a mohla začít její devět let trvající rekonstrukce, která pevnosti navrátila podobu její největší slávy.

V interiéru si návštěvníci mohou prohlédnout rytířské sály, ložnice a komnaty, kuchyň s otevřeným ohništěm, 44 metrů hlubokou studnu a obdivovat mohou i byzantské vzory v otevřené galerii, spojující dvě části komplexu, či orientální malby v kapli, která je považována za nejkrásnější hradní místnost. Její spodní část s nádhernými sloupy vznikla v 11. století a druhé gotické patro přistavěl hrabě Henri o dvě stě let později. Nahoře je pak vidět lóže pro hraběcí rodinu.

Hrad i město pod ním si velmi oblíbil spisovatel Victor Hugo, jehož návštěvu roku 1862 připomíná místní muzeum a Rodenova socha na nábřeží řeky Our.

Rada: Chcete-li se vyhnout davům, nejezděte do Viandenu v době konání ořechového trhu. Za roztodivnými pochutinami z ořechů se sem totiž každoročně sjíždějí tisíce lidí z blízkého i dalekého okolí.

Oficiální webová stránka: www.vianden.lu

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Lucembursko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY