PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Vigeland Park -

Základní informace

Vigeland Park v norském hlavním městě Oslo je největší park na světě se sochami jednoho tvůrce a zároveň jedna z nejpopulárnějších a nejnavštěvovanějších norských atrakcí.

Park nese jméno po norském sochaři Gustavu Vigelandovi, který se narodil roku 1869 v městečku Mandal v jižním Norsku. Už od dětství se u něj projevoval nebývalý talent, ale kvůli neutěšené finanční situaci rodiny a předčasné smrti svého otce se začal sochařství učit až roku 1888 u sochaře Brynjulfa Bergsliena, který jej také finančně podporoval.

Vigeland Park vznikl na místě veřejného parku, který byl otevřen od počátku 20. století východně od dnešního jezírka. V roce 1924 dostal Vigeland povolení k vytvoření fontány a Monolitu obklopeného žulovými sousošími na západě od původního parku. O sedm let později schválila městská rada plán nového parku se sochami tohoto umělce a také jej zčásti financovala – zbytek peněz dodaly velké firmy i soukromé osoby.

Sám Vigeland vytvořil z jílu předlohy všech soch, podle nichž je pak řemeslníci zpracovávali v poměru 1 : 1 z určeného materiálu, tedy z bronzu, žuly či tepaného železa. Většina děl je rozmístěna podél 850 metrů dlouhé osy parku spojující majestátní Hlavní bránu z žuly a železa s tvz. Kruhem života. Ten vznikl v letech 1933 až 1934 a zobrazuje propletenec mužů, žen i dětí. Kruh zde symbolizuje věčnost a dnes si návštěvníci mohou v parku prohlédnout přes dvě stě soch, které z většiny vznikly během deseti let od roku 1939. Největší z nich tzv. Monolit stojí na nejvyšším místě parku zvaném** Monolith Plateau.** Majestátnosti mu dodává i 36 sousoší, která jej obklopují. 17,3 metrů vysoký obelisk zpracovávali tři kameníci po dobu čtrnácti let a jak už jeho název napovídá, jedná se o jediný kus žulového bloku, který je vyzdoben 121 figurami.

Druhým největším objektem v parku je tzv. Clan s 21 postavami. Originální jílový model stál až do roku 1985 ve Vigeland Museum a až teprve o čtyři roky později byla díky daru firmy IBM dokončena jeho žulová podoba.

Rada: V turistických obchůdcích v Oslu byste marně hledali miniatury oblíbených soch. Gustav Vigeland si ve smlouvě s městem vymínil, že nesmí být vytvářeny žádné kopie jeho děl.

Oficiální webová stránka: https://vigeland.museum.no

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace
Základní informace Hlavní fakta

Školní zájezdy Norsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY