Vigeland Park - Norsko
Základní informace
Vigeland Park v norském hlavním městě Oslo je největší park na světě se sochami jednoho tvůrce a zároveň jedna z nejpopulárnějších a nejnavštěvovanějších norských atrakcí.
Park nese jméno po norském sochaři Gustavu Vigelandovi, který se narodil roku 1869 v městečku Mandal v jižním Norsku. Už od dětství se u něj projevoval nebývalý talent, ale kvůli neutěšené finanční situaci rodiny a předčasné smrti svého otce se začal sochařství učit až roku 1888 u sochaře Brynjulfa Bergsliena, který jej také finančně podporoval.
Vigeland Park vznikl na místě veřejného parku, který byl otevřen od počátku 20. století východně od dnešního jezírka. V roce 1924 dostal Vigeland povolení k vytvoření fontány a Monolitu obklopeného žulovými sousošími na západě od původního parku. O sedm let později schválila městská rada plán nového parku se sochami tohoto umělce a také jej zčásti financovala – zbytek peněz dodaly velké firmy i soukromé osoby.
Sám Vigeland vytvořil z jílu předlohy všech soch, podle nichž je pak řemeslníci zpracovávali v poměru 1 : 1 z určeného materiálu, tedy z bronzu, žuly či tepaného železa. Většina děl je rozmístěna podél 850 metrů dlouhé osy parku spojující majestátní Hlavní bránu z žuly a železa s tzv. Kruhem života. Ten vznikl v letech 1933 až 1934 a zobrazuje propletenec mužů, žen i dětí. Kruh zde symbolizuje věčnost a dnes si návštěvníci mohou v parku prohlédnout přes dvě stě soch, které z většiny vznikly během deseti let od roku 1939. Největší z nich tzv. Monolit stojí na nejvyšším místě parku zvaném Monolith Plateau. Majestátnosti mu dodává i 36 sousoší, která jej obklopují. 17,3 metrů vysoký obelisk zpracovávali tři kameníci po dobu čtrnácti let a jak už jeho název napovídá, jedná se o jediný kus žulového bloku, který je vyzdoben 121 figurami.
Druhým největším objektem v parku je tzv. Clan s 21 postavami. Originální jílový model stál až do roku 1985 ve Vigeland Museum a až teprve o čtyři roky později byla díky daru firmy IBM dokončena jeho žulová podoba.
Tip: V turistických obchůdcích v Oslu byste marně hledali miniatury oblíbených soch. Gustav Vigeland si ve smlouvě s městem vymínil, že nesmí být vytvářeny žádné kopie jeho děl.