Villa d´Este - Itálie, Tivoli
Základní informace
Villa d´Este je renesanční palác nedaleko centra Tivoli. Palác nechal postavit jako svou letní rezidenci kardinál Ippolito d´Este. Villa d´Este je proslulá svými terasovitými zahradami se stovkami fontán. V zahradách, které patří k nejkrásnějším v Itálii, se nachází mj. i řada soch a romantických zákoutí.
Rodina d´Este vlastnila toto panství už od roku 1393. Velmi bohatý rod vždy patřil k mecenášům umění a během renesance rozvíjel humanitní vzdělání.
Když se 25. srpna 1509 narodil budoucí kardinál Ippolito, bylo o jeho osudu už předem rozhodnuto. Jako druhorozený syn Alfonsa d´Este a jeho ženy Lucrezie Borgii byl předurčen pro církevní dráhu. A fakt, že jeho dědeček byl papež Alexandr VI., tuto skutečnost poměrně zjednodušil. V deseti letech tak byl Ippolito jmenován arcibiskupem milánským a v sedmadvaceti odešel do Francie, kde působil jako rádce Františka I. Právě na jeho žádost u papeže Pavla III. byl o tři roky později jmenován kardinálem. Jeho rodinné zázemí mu navíc zajistilo, že se stal jedním z nejbohatších kardinálů všech dob. Dlužno však říci, že i nadále bohatě sponzoroval umění a podporoval umělce.
Právě tento kardinál se v první polovině 16. století rozhodl pro výstavbu přepychového sídla na vršku v městečku Tivoli. Oslovil proto architekta Pirro Ligoria, aby uskutečnil projekt vycházející z římských vil, ale tak, aby přesáhl vše, co Římané kdy postavili. Přestože vše bylo připraveno už roku 1550, kardinálovy pracovní povinnosti a poté jeho nucený exil odsunuly začátek prací o deset let. Poté však vznikla stavba se zahradami, které vyrazí dodnes dech.
Podobu domu zpracoval dvorní architekt rodiny d´Este Alberto Galvani. Autory pestrobarevné výzdoby sálů i kardinálových místností jsou Girolamo Muziano a Federico Zuccari.
Přestože se jedná o opravdu nádherné prostory, všem vyrazí dech pohled z dvě stě metrů dlouhé terasy. Pod ní se totiž rozkládají úžasné zahrady se staletými stromy, s nespočtem fontán, alejemi soch a malebnými romantickými zákoutími. Jejich autorem byl spolu s Ligoriem i Giacomo della Porta. Prohlédnout si tu však lze i Berniniho Fontanu del Bicchierone, Dianinu jeskyni a tzv. Romettu, tedy fontánu v podobě Tiberského ostrova s alegorickými postavami. Ta se nachází na konci Viale delle Cento Fontane, zdobené stovkou fontán. Nejznámější z nich je dnes nefunkční Fontana dell´Organo, tedy jakési vodní varhany, do jejichž píšťal vháněl vzduch tlak vody.