PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Vilnius - Litva

Základní informace

Vilnius je hlavní a největší město Litvy a zároveň město s největším barokním centrem v Evropě, které je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Litva Vilnius Litva Vilnius, St Catherine Church Litva Vilnius, Gediminas Tower

Vilnius leží na jihovýchodě země na soutoku řek Neris a Vilnia, z nichž druhá mu dala jméno. Žije v něm přes půl milionu obyvatel, z nichž více než 60 % tvoří Litevci, jež doplňují početné menšiny Poláků, Rusů a Bělorusů.

Ke vzniku města se váže stará legenda o velkovévodovi jménem Gediminas. Ten vyrazil na několikadenní lov a jednoho večera usnul zmožen pod širým nebem. Uprostřed noci se mu zdál podivný sen. Na vrcholu kopce, na němž ten den zabili velkého bizona, se mu zjevil železný vlk vyjící hlasitě na měsíc. Hned ráno požádal kněze o vysvětlení. Ten mu sdělil, že na onom místě musí založit hrad a město. Kopec od těch dob nese velkovévodovo jméno, stejně jako i hrad ze 14. a 15. století. Gediminasovu sochu lze vidět uprostřed stejnojmenného náměstí.

V rozsáhlém starém městě je možné si kromě převažujících barokních budov prohlédnout i stavby gotické, renesanční a klasicistní. K nejvýznamnějším patří bílá klasicistní katedrála zdobená sochami litevských knížat či gotický kostel svaté Anny.

Návštěvníci města by neměli vynechat prohlídku ghetta, v němž nacisté shromáždili Židy před cestou do koncentračních táborů. Před druhou světovou válkou žilo ve Vilniusu více než sto tisíc Židů a místní židovská komunita byla po New Yorku a Varšavě třetí největší na světě. Tomu odpovídalo i skoro sto padesát synanog, které ve městě stávaly, ale z nichž zůstala zachována jen jedna.

Významným svědkem historie Vilniusu je i Muzeum genocidy umístěné v budově, kde sídlilo vězení KGB.

Rada: Při návštěvě Vilniusu se vyplatí zakoupit si Vilnius City Card. Vybrat si lze mezi variantou na 24 a 72 hodin a kartou s dopravou či bez ní. V obou případech nabízí vstup zdarma do muzeí a možnost zúčastnit se organizovaných prohlídek města.

Oficiální webová stránka: vilnius-tourism.lt/en

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Litva

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY