PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Vitoria-Gasteiz - Španělsko

Základní informace

Vitoria-Gasteiz je hlavní město provincie Álava i celého Baskicka, ležící na severu Španělska.

Španělsko, Vitoria Španělsko, Vitoria Španělsko, Vitoria Španělsko, Vitoria

Město se skoro čtvrt milionem obyvatel bylo založeno roku 1181. Navarrský král Sancho VI. Moudrý si k tomu vybral nejvyšší místo celé provincie a nazval jej Nueva Victoria. Už o devatenáct let později jej však dobyl kastilský král Alfons VIII. a přičlenil jej ke své říši. Město rychle bohatlo, a to hlavně díky obchodu s železem a vlnou, a roku 1434 mu Jan III. Kastilský udělil městská práva.

Jeho dnešní podoba vychází především z klasicismu, kdy tu vznikly přímé a široké ulice.

Význam města vzrostl natolik, že v něm dnes zasedá baskická vláda a baskický parlament je vyhlásil roku 1980 hlavním městem tohoto autonomního společenství. Od roku 1983 se také užívá nový název Vitoria-Gasteiz, složený ze španělského i baskického pojmenování této metropole.

Vitoria-Gasteiz se může pochlubit hned dvěma katedrálami. Zatímco mladší z nich, neogotická, zůstala nedokončená, i když je využívána už od roku 1907, kořeny starší z nich sahají až do konce 12. století. Vyniká širokým gotickým průčelím s trojitým portálem, ozdobeným sochami světců a proroků, a v její sakristii je možné vidět van Dyckův obraz Snímání z kříže.

K dalším církevním stavbám patří klášter svatého Kříže ze 16. století, kostel svatého Petra s gotickým portálem či trojlodní kostel zasvěcený svatému Michalovi. Ve výklenku venku je tu možné vidět Bílou Madonu, patronku města, a ve vnější zdi se nachází i nika, v níž se uchovávala mačeta, na niž dříve přísahali vládcové města, že budou ctít zákony.

Pod kopcem, na němž kostel stojí, leží náměstí Bílé Madony s památníkem španělské nezávislosti. Za pozornost stojí i dům U Provazu s hvězdicovitou klenbou, palác Bendaña, ukrývající renesanční nádvoří, či ulice Los Arquillos, lemovaná podloubími. Město se může pochlubit i několika muzei, v nichž si lze prohlédnout např. sbírku hracích karet či sbírku zbraní.

Oficiální webová stránka: https://www.vitoria-gasteiz.org

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY