PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Vládní čtvrť v Berlíně - Německo, Berlín

Základní informace

Regierunsviertel, česky Vládní čtvrť, je velkolepý areál v srdci Berlína, v němž mají své budovy nejdůležitější orgány německé exekutivy i legislativy.

Nemecko Berlin, Chancellors Office Building

Po znovusjednocení Německa v roce 1990 se objevila potřeba zajistit důstojné a praktické prostory pro práci nově spojených institucí. Jako ideální bylo vybráno okolí dřívější hranice mezi rozděleným Berlínem.

Díky tomu vznikla u Sprévy v letech 1997 až 2003 vládní čtvrť, reprezentující moderní architekturu 21. století. Přestože její jednotlivé budovy navrhovali různí architekti, působí překvapivě uceleným dojmem, přičemž jako stavební materiál převládá sklo, podhledový beton a ocel. Vše tak působí hladkým, čistým a upraveným dojmem.

Hlavní budovy tohoto centra politické moci v Německu jsou propojeny i podzemním tunelem, který je určen jak pro chodce, tak i pro auta. Podzemní prostor zjednodušuje parkování množství lidí, kteří tady pracují, a usnadňuje zásobování i pohyb zaměstnanců mezi jednotlivými budovami.

Nejznámější stavbou ve Vládní čtvrti je bezesporu Reichstag. Jeho historie sahá až do roku 1894, ale říšský sněm tu přestal zasedat v roce 1933, když budova vyhořela. Na počátku 90. let 20. století začala jeho celková rekonstrukce a Norman Foster zde vytvořil dnes již proslulou obrovskou skleněnou kopuli. Nachází se tu také největší zasedací síň Evropy s plochou 1200 m².

Jednou z největších vládních budov na světě je postmoderní Spolkové kancléřství, přezdívané Berlíňany Pračka. Prosklené stěny umožňují přístup světla do interiéru, a tak se zde ušetří množství elektrické energie. V centru této stavby se nachází i parčík, využívaný pro ceremoniální účely.

Po bývalém prezidentu Spolkového sněmu v letech 1920 až 1932 je pojmenovaný Paul-Löbe-Haus. V unikátní budově zasedá dvaadvacet parlamentních výborů a 275 poslanců tu může využívat 550 kanceláří a 21 zasedacích sálů.

Stavba je v místech, kudy vedla Berlínská zeď, spojená mostkem přes řeku Sprévu s protější budovou Marie-Elisabeth-Lüders-Haus, nesoucí název po političce zabývající se ženskými právy. Tady se nachází archiv, čítárna a knihovna Spolkového sněmu.

Obdivovat lze i komplex osmi pětipatrových budov Jakob-Kaiser-Haus, jehož název připomíná politika, který se aktivně zapojil do odboje proti nacistickému režimu.

Oficiální webová stránka: https://www.visitberlin.de/de/regierungsviertel

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY