PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Wachau - Rakousko

Základní informace

Wachau je rozlehlé údolí nacházející se kolem řeky Dunaj ve spolkové zemi Dolní Rakousko. Patří mezi nejnavštěvovanější oblasti v Rakousku a je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

vinice a kostel, Wachau, Rakousko

Vznik údolí Wachau možná překvapivě souvisí s tzv. Českým masivem. Tato velmi stará geologická jednotka představuje jednu ze dvou základních geologických částí České republiky, ale zároveň svým jižním okrajem zasahuje i hluboko do Rakouska. A právě v této jednotce vzniklo erozí Dunaje jedno z nejkrásnějších údolí Evropy Wachau. Osídleno bylo už v pravěku, přičemž archeologové mluví o třiceti tisících letech před naším letopočtem. Odtud z doby o pět tisíc let později pochází také nejznámější archeologický nález na území Rakouska – vápencová ženská plastika, zvaná podle místa svého nálezu Willendorfská Venuše. Své stopy tu zanechali i Římané a od 9. století podobu této oblasti určoval především rod Babenberků.

Dnes je údolí Wachau jednou z turisticky nejoblíbenějších destinací Rakouska a jeho část od Melku po Kremži je od roku 2000 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Svahy širokého údolí s oblými vrchy, nad nimiž se rozprostírá převážně rovinný terén, jsou pokryté terasami vinohradů, přerušovanými malebnými vesničkami, barokními kláštery a zříceninami hradu. Pěstování vína tu má dlouholetou tradici, archeologické výzkumy dokládají již nejméně pět tisíc let. Žulové podloží v kombinaci s chladnějším podnebím údolí, které je však chráněno před studenými větry, poskytuje ideální podmínky hlavně suchým bílým vínům, především veltlínskému zelenému a rýnskému ryzlinku.

Daří se tu však i meruňkám, jejichž svátek se slaví každoročně na vrcholu sezony ve městě Spitz. Během slavností je tu možné ochutnat toto ovoce v rozmanité formě, ať už jako marmelády, koláče či šnaps.

Rada: Ideální poznání údolí se naskýtá z paluby lodi. Preferujete-li aktivní turistiku, můžete využít 140 kilometrů tzv. Stezky světového bohatství, která vás zavede i na zajímavá místa v okolí údolí Wachau.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Rakousko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY