PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Wallace Collection - Anglie, Londýn

Základní informace

Wallace Collection je národní umělecké muzeum, které se nachází v londýnském historickém domě Hertford House na Manchester Square. Muzeum představuje návštěvníkům díla z 18. a 19. století, zejména francouzské malby, nábytek, sévreský porcelán, brnění a další umělecké předměty.

Soukromou sbírku nashromáždili první čtyři markýzové z Hertfordu a Sir Richard Wallace (syn 4. markýze). V roce 1897 ji britskému národu odkázala Lady Wallace, manželka Richarda Wallace. Veřejnosti bylo muzeum otevřeno 22. 6. 1900.

Historie sbírky Wallace Collection

Sbírku nashromáždili markýzové z Hertfordu v letech 1760 až 1880. Prvním markýzem z Hertfordu byl Francis Seymour-Conway, který byl potomkem Edwarda Seymoura (byl Lordem protektorem Anglie v roce 1547). Jako velvyslanec v Paříži v letech 1762–5 se setkal s Madame de Pompadour. Ve Wallace Collection se od něho nachází osm olejomaleb (šest děl od Canaletto a portréty jeho dvou dcer Frances a Elizabeth, které vytvořil Joshua Reynolds). Druhým markýzem z Hertfordu byl Francis Ingram Seymour-Conway (1743–1822). Byl správcem pokladu Lord of Treasury 1774–1782, velvyslancem v Berlíně a ve Vídni (1793–4) a Lord Chamberlain (1812–1821). V roce 1797 získal nájemní smlouvu na budovu Hertford, kde se nyní sbírka Wallace Collection nachází. Do sbírky koupil dva anglické portréty – Miss Nelly O’Brien od Reynoldse a Mrs Mary Robinson ‚Perdita‘ od Romneyho. Od Prince z Walesu dostal Gainsboroughův portrét Mrs Robinson. Získal i několik kusů francouzského nábytku a porcelánu Sévres.

Třetím markýzem z Hertfordu se stal Francis Charles Seymour-Conway (1777–1842). V roce 1798 se oženil proti vůli rodičů s Marii Fagnani, která zdědila majetek 4. vévody z Queensberry a George Selwyna, a tím značně přispěla do rodinného bohatství markýzů z Hertfordu. Francis Charles zakoupil do sbírky obraz Perseus a Andromeda od Titiana, holandské malby ze 17. století Lace Maker od Netschera a Good Samaritan od Rembrandta. Koupil francouzský nábytek, pozlacený bronzový a sèvreský porcelán. Čtvrtý markýz z Hertfordu, Richard Seymour-Conway (1800 – 1870), se narodil v Paříži a do roku 1829 byl důstojníkem kavalérie. Později si koupil v Paříži byt a rozhodl se vzdát se jakékoliv veřejné funkce. V roce 1835 zakoupil zámek Bagatelle v Bois de Boulogne. Přátelil se s Napoleonem III. a nikdy se neoženil. Posledních třicet let svého života se věnoval sbírání uměleckých děl. Získal holandské malby – Titus od Rembrandta, The Laughing Cavalier od Halse, nádherné kousky od mistrů Poussina, Van Dycka, Velázquese i Rubense. Přitahovalo ho francouzské umění 18. století. Koupil obrazy od Watteau, Greuze, Bouchera a Fragonarda, několik kusů sévreského porcelánu, francouzský nábytek, miniatury, zlaté krabice, tapisérie a sochy. Získal významnou sbírku orientálních zbraní a brnění. Zemřel v roce 1870 a jeho majetek zdědil jeho nemanželský syn Richard Wallace (1818–1890).

Ten byl od svých šesti let vychováván v Paříži svojí babičkou. Od pátého markýze z Hertfordu koupil pronájem domu, který na počest svého otce přejmenoval na Hertford House, a v roce 1872 se i se zděděnou sbírkou přestěhoval do Londýna. Dům byl pro tak rozsáhlou sbírku malý, a proto byla kolekce během jeho rekonstrukce vystavována v muzeu Bethnal Green Museum. Sir Richard Wallace shromažďoval stejně jako jeho otec obrazy, nábytek a porcelán. Měl zálibu ve středověkých a renesančních uměleckých dílech. V roce 1871 zakoupil sbírky evropských zbraní a brnění, o rok později italské iluminované rukopisy Tauzia. V roce 1871 se oženil s Lady Wallace (Amélie-Julie-Charlotte Castelnau) a po jeho smrti v roce 1890 jí odkázal všechen svůj majetek. Lady Wallace žila v ústraní na Hertford House a po své smrti odkázala sbírku britskému národu. Dne 22. 6. roku 1900 se muzeum Wallace Collection otevřelo pro veřejnost a jeho správcem se stal Sir John Murray Scott, sekretář Lady Wallace.

Dnes se muzeum nachází v domě Hertford House. Původní dům Manchester House byl postaven v letech 1776–1788 pro 4. vévodu z Manchesteru a architektem byl Joshua Brown. V letech 1791–1795 byl používán jako španělské velvyslanectví a v roce 1797 získal pronájem tohoto domu druhý markýz z Hertfordu, který zde pořádal společenské akce. V letech 1836–1851 sloužil dům francouzskému velvyslanectví. Čtvrtý markýz z Hertfordu žil většinou v Paříži a dům používal jako skladiště pro své rostoucí sbírky. Teprve Richard Wallace, jeho nemanželský syn, se vrátil s celou sbírkou do Londýna. Dům v roce 1871 přestavěl a v prvním patře vybudoval řadu galerií. Architekt Thomas Ambler vybudoval sloupovou předsíň s dórskými sloupy, na každém křídle budovy přidal podlaží a vybudoval kuřácký pokoj. Upravil okna domu a obložil ho červenými cihlami.

Co dalšího zahrnuje sbírka Wallace Collection

Wallace Collection je uzavřenou sbírkou, tzn. že se do ní nemůže nic přidat ani z ní odebrat. Výjimkou je například dokončení existujících děl. Projekt ke stému výročí muzea v roce 2000 zahrnoval vytvoření nových prostor a zařízení a renovaci pokojů.

V muzeu se nachází i Hertford House Historic Collection, což je malá sbírka obrazů, grafiky a jiných uměleckých děl, vztahujících se k historii sbírky Wallace Collection. V archivech Wallace Collection se nachází i dokumenty vztahující se k zakladatelům a historii muzea. Obě tyto sbírky mohou návštěvníci vidět na vyžádání.

Nejbližší stanice metra Bond Street, Baker Street, Oxford Circus.

Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/…e_Collection
http://www.wallacecollection.org/

Oficiální webová stránka: www.wallacecollection.org

Mohlo by vás také zajímat

National Gallery, Victoria and Albert Museum

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY