PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Weimar - Německo, Weimar

Základní informace

Weimar je město nacházející se na řece Ilm ve spolkové zemi Thüringen, žije zde přes 60 000 obyvatel; na přelomu 18. a 19. století bylo město centrem německého společenského a duchovního života; působili zde například spisovatelé Goethe a Schiller.

Stadtschloss, Výmar, Německo Schloss Belvedere, Výmar, Německo Deutsches Nationaltheater a pomník Goetheho a Schillera, Výmar, Německo

Výmar, v němž dnes žije přes šedesát tisíc obyvatel, vznikl na levém břehu řeky Ilm z hradiště ze 6. století, kdy tu bylo sídlo posledního durynského krále Hermanafrida. Z historických dokumentů vyplývá, že někdy kolem roku 1250 získal městská práva, ale na své vrcholné období si Výmar musel počkat až do 2. poloviny 18. století.

Tzv. klasické výmarské období je spojeno především s vládou vévody Karla Augusta a jeho manželky Anny Amálie a spadá do období 1772 až 1833. V této době tu bylo centrum německého duchovního, uměleckého i společenského života a na vévodském dvoře žili velikáni jako Johann Gottfried Herder, Friedrich Schiller či Johann Wolfgang Goethe.

Další vzestup města přišel na přelomu 19. a 20. století a je spojen se jmény jako Ferenc Liszt, Richard Strauss či Friedrich Nieztsche.

Do německých dějin se významně zapsala i tzv. Výmarská republika, která vznikla po první světové válce a trvala až do nástupu nacismu roku 1933.

Není proto divu, že historické jádro města nabízí množství památek a odkazů na významné osobnosti, které tu žily.

Na náměstí Theaterplatz stojí Národní divadlo a před ním sochy Goetha a Schillera, na Herderplatz stojí za návštěvu barokně přestavěný kostel Herderkirche a na náměstí Markt lze obdivovat kašnu s Neptunem z roku 1774, třípatrovou novogotickou radnici z 1. poloviny 19. století či tzv. Městský dům z let 1526 až 1542, na němž je možné pozorovat přechod od gotiky k renesanci.

Rozlehlý vévodský zámek vznikl postupnými přestavbami a přístavbami k vodnímu hradu a jeho dnešní neoklasicistní podobu mu dal vévoda Karel August. Prohlédnout si v něm lze sbírky umění od středověku po modernu, ale i nádherný porcelán vévodské rodiny.

Jen kousek odtud se nachází Knihovna vévodkyně Anny Amálie. Tento původně manýristický zámeček byl v letech 1761 až 1766 přestavěn na knihovnu s nádherným rokokovým interiérem.

Žádný návštěvník Výmaru by neměl vynechat ani Goethovo muzeum, Schillerovo muzeum či Bauhaus, věnovaný slavné umělecké škole.

Oficiální webová stránka: https://www.weimar.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY