PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Wernigerode - Německo, Wernigerode

Základní informace

Wernigerode je město ležící v pohoří Harz ve spolkové zemi Sachsen-Anhalt, žije zde přes 30 000 obyvatel; kousek od města se nachází nejvyšší hora Harzu Brocken s nadmořskou výškou 1141 m n. m.

město a zámek Wernigerode, Německo Schloß Wernigerode, Německo hrázděné domy ve Wernigerode, Německo

První zmínky o osadě v údolí říčky Holtemme na severním úbočí nejvyšší hory Brocken pohoří Harz se objevuje už v 9. století. Městská práva získala roku 1229 a pojmenována byla po rodu Wernigerode. Ten však roku 1429 vymřel po meči a pány tohoto území se stal rod zu Stolberg.

V 15. století město prosperovalo díky okolním dolům, v nichž se těžilo stříbro, měď, kobalt a železo.

Půvabné historické jádro města tvoří strmé křivolaké uličky s uceleným souborem hrázděných domů, z nichž nejstarší se dochovaly v gotickém slohu. Rozdílné barvy jejich fasád daly městu přezdívku Barevné město.

Symbolem Wernigerode je pozdně gotická radnice na náměstí Marktplazt, o níž první zmínka pochází už z roku 1247, kdy tu zasedal soudní dvůr. Hrázděná fasáda vyplněná červenými cihlami se dochovala z roku 1498. Kromě barokní věžičky z konce 17. století ji na stěnách zdobí bezpočet sošek a barevných ornamentů.

Za pozornost stojí i gotická budova městské váhy vedle radnice či nádherné domy v Breite Straβe.

Nedaleko stojí i kostel svatého Jana s románskou západní věží a úžasným gotickým interiérem a se zachovanou křtitelnicí a oltářem.

Celému městu dominuje neogotický zámek na návrší. První zmínka o něm z roku 1213 jej popisuje jako hradní pevnost. Ta však byla několikrát přestavěna a rozšířena, přičemž v zásadě změnila svoji podobu roku 1676 na barokní zámek a v letech 1861 až 1883 ve stylu romantizující gotiky. Díky tomu zde lze pozorovat celkem pět stavebních slohů, přičemž k tomu nejpozoruhodnějšímu patří pozdně gotická věž a nádherné schodiště z roku 1495. Úchvatný je i výhled z hradeb na město a pohoří Harz.

Interiér zámku skrývá výstavu obrazů a porcelánu. Každé léto se tu také koná hudební festival a koncerty vážné hudby.

Na své si tu přijdou i milovníci železnice. Ve městě se totiž nachází konečná stanice úzkokolejky Harzquerbahn, která propojuje malebná městečka a vesnice pohoří Harz.

Rada: Chcete-li si opravdu užít místní slavnosti, přijeďte sem 30. dubna. Dle pověsti se na hoře Brocken slétají čarodějnice na koštěti. Celé město je vyzdobeno čarodějnickými motivy a probíhají tu divoké slavnosti.

Oficiální webová stránka: https://www.wernigerode.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY