PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

White Cliffs of Dover - Anglie, Dover

Základní informace

Bílé doverské útesy neboli White Cliffs of Dover jsou jedním ze symbolů Anglie a pro obyvatele Velké Británie představují jakousi pomyslnou hradbu, která zemi chrání před nepřáteli.

Dover cliffs, Anglie

Vznik a historie White Cliffs of Dover

Útesy okolo Doveru, sahající na západě k Folkestone a na východě až k městečku Deal, jsou součástí křídové tabule North Downs, která tvoří podloží celého jihovýchodního pobřeží Anglie. Jejich vznik se datuje do konce druhohor, kdy se asi před 70 miliony lety začaly na dně moře usazovat vápenaté schránky odumřelých mikroorganismů. Přestože tato vrstva rostla velmi pomalým tempem (asi 1 mm za rok), během milionů let dosáhla výšky až půl kilometru. Jak poté moře ustupovalo, křídové útesy se z něj začaly vynořovat.

Při svém příjezdu na ostrov je tak mohli vidět všichni, kteří tu hledali novou vlast, ať už to byli Keltové, Sasové, Dánové, Vikingové či Normani. Známé byly beze sporu již v antice, neboť patrně dle jejich barvy pojmenovali Římané celý ostrov Albion (z latinského alba = bílý).

Bílé doverské útesy v současnosti

Dnes dosahují nejvyšší útesy až 107 metrů, ale jsou neustále ohroženy erozí – každý rok jich asi centimetr ubude. K tomu je navíc ohrožují i extrémní výkyvy počasí, které občas způsobí jejich zřícení. K jednomu z největších v poslední době došlo 14. března 2012. Po několika velmi deštivých dnech nasála křída obrovské množství vody, která v důsledku silného mrazu zmrzla. Tím se zvětšil její objem, a tak útesy rozpukaly a část jich spadla do moře.

Osm kilometrů bílých útesů spravuje organizace National Trust. Tento třetí největší vlastník pozemků ve Spojeném království se snaží skoupit i další části útesů, k čemuž využívá peněz získaných od firem a hojně přispívají i britské celebrity. National Trust pečuje o svá území, udržuje síť stezek a na útesech provozuje i návštěvnické centrum. Do jeho vlastnictví patří i maják South Foreland Lighthouse, v němž našla své místo expozice o útesech.

Na své si tu přijdou i milovníci flóry. Místní rostliny odpovídají vápenitému podloží a přizpůsobily se i neustálému větru. Najít tady lze dobromysl, chrpu, zeměžluč, třezalku, ale překvapivě i mnoho druhů orchidejí.

Rada: Nejlepší počasí pro procházku po útesech bývá od června do září. I tak je však nutné se vybavit oblečením chránícím proti větru.

Mohlo by vás také zajímat

Beachy Head

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY