Wieliczka - Polsko
Základní informace
Solný důl pod polským městem Wieliczka kousek od Krakova je jedním z nejstarších solných dolů na světě. Není divu, že byl jako jedna z prvních polských památek 8. července 1978 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Dějiny solných dolů ve Wieliczce
Historie tohoto dolu začíná před více než 13 miliony lety, kdy se tu začala usazovat sůl. Její cenu znali již pravěcí lidé a archeologické nálezy dokazují, že ji zde těžili už v době kolem 6000 př. n. l. Až do 13. století však sůl lidé získávali odpařováním, teprve poté objevili nekonečné zásoby „bílého zlata“ pod zemí.
Z počátku v dole pracovalo 350 mužů, kteří vytěžili každý rok kolem 8000 tun soli. V 15. a 16. století už tu bylo zaměstnáno přes dva tisíce lidí různých profesí a roční těžba vzrostla na 30 000 tun. V té době sem také začali chodit první zvědavci, i když organizované prohlídky, kdy návštěvníci mohli pozorovat práci dělníků, se datují až o tři století později.
Co si mohou návštěvníci prohlédnout
Dnes důl každý rok navštíví kolem jednoho milionu turistů, kteří během stopadesátiminutové prohlídky projdou trasu o délce 2,5 km a dostanou se do hloubky 64 až 135 metrů pod povrch země. Veřejnosti zpřístupněné prostory však tvoří jen asi 3 % rozlohy celého dolu. Jeho devět úrovní s 2040 komorami sahá do hloubky 327 metrů a délka chodeb dosahuje 300 km.
Těžba v dole byla ukončena kvůli příliš vysokým nákladům roku 1992, ale i tak návštěvníci mají co vidět – během cesty do šeda zbarvenou solí, připomínající spíše mramor, si prohlédnou těžební komory se stroji, původní dřevěné výztuže chodeb, slaná podzemní jezera, ale i zdobené kaple. Že se nejedná o malé a stísněné prostory dokazuje i fakt, že do největší z nich, kaple svatého Krále v hloubce sto metrů pod zemí, se vejde až pět set lidí. Prohlédnout si tu můžete i nespočet soch, zobrazujících jak historické, tak i mýtické postavy, ale i reliéfy vycházející ze známých uměleckých děl.
Teplota v „polské podzemní solné katedrále“ se pohybuje v rozmezí od 13 do 16 °C a vzduch bez bakterií obsahuje vysoké procento jódu. Není proto divu, že léčivé účinky dolu jsou využívány víc než šedesát let. Místní sanatorium se zaměřuje především na respirační choroby a alergie.
Rada: Při návštěvě dolu počítejte s množstvím schodů. Jen do nejvyššího patra v 64 metrech pod zemí jich sejdete 380. Konečného stoupání se ale nemusíte bát – na povrch vás vyveze výtah. Prohlídka dolu je umožněna i vozíčkářům, kteří se mohou mezi jednotlivými patry pohybovat výtahem.
Videa
Najděte si ubytování
Mapa
Doplňující informace
Vstupné
Vstup za 69 PLN, záloha 600 PLN předem, dospělí zdarma