PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Wiener Rathaus - Rakousko, Vídeň

Základní informace

Wiener Rathaus, česky vídeňská radnice, je sídlo úřadu primátora i orgánů městské i zemské správy v centru hlavního města Rakouska na náměstí Friedrich-Schmidt-Platz.

Rakousko Wien, Rathaus Rakousko Wien, Rathaus Rakousko Wien, vanocni trh

V polovině 19. století došlo k začlenění mnoha předměstí do Vídně a stará městská radnice na Wipplingerstrasse přestala rychle dostačovat. Roku 1858 se pak na základě císařského rozhodnutí začaly strhávat historické městské hradby a na jejich místě se objevil prostor pro vznik nových reprezentačních budov. A vedle Státní opery, parlamentu a univerzity byla jednou z nich i nová vídeňská radnice.

Architektonickou soutěž, vypsanou roku 1868, vyhrál německý architekt Friedrich von Schmidt. Ten během jedenácti let od roku 1872 vytvořil velkorysou stavbu, jejíž exteriér byl inspirován vlámskými správními budovami. Přestože je zařazovaná do neogotického stylu, sám autor to striktně odmítal.

Vídeňská radnice o délce 152 metrů a šířce 127 metrů zabírá plochu 19 592 m², ale díky mnoha podlažím se tu užitková plocha rozšiřuje na 113 000 m². Postavena je ze třiceti milionů cihel a více než 40 000 m³ kamene. Uvnitř autor vytvořil sedm nádvoří, z nichž nejznámější Arkadenhof o rozloze 2 804 m² patří k největším v Evropě.

Dominantu radnice představuje věž o výšce 97,9 metrů, na jejímž vrcholu stojí slavná socha železného radničního muže, vysoká 3,4 metry. Dle modelu brnění císaře Maxmiliána I. ji navrhl Franz Gastell a vyrobil Alexander Nehr. K největším lákadlům interiéru pak patří Festsaal o délce 71 a šířce 20 metrů, jehož strop dosahuje výšky 18,5 metru. Právě tady se pořádají mimo jiné i velkolepé plesy.

Během roku ožívá i prostranství před radnicí. Na konci ledna se plocha promění v oblíbené kluziště, přes léto tu probíhá filmový festival a jen málokdo si nechá ujít skvělou atmosféru trhů v adventním období.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Rakousko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY