PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Ypres - Belgie, Ypres

Základní informace

Ypres je historické město ve Flandrech ležící 65 km jihozápadně od Gentu. R. 1915 zde Němci poprvé v historii použili chemickou zbraň (chlór) a v r. 1917 pak bojovou látku nazvanou podle místa yperit.

válečný hřbitov, Ypres, Belgie Ypres, Belgie Menin Gate, Ypres, Belgie

Během první světové války byl tzv. Yperský oblouk jednou z posledních částí Belgie, kterou Němci neobsadili. Jeho důležitost si však uvědomovaly obě válčící strany, neboť toto území představovalo přístup ke strategicky významným francouzským přístavům Dunkerk a Calais.¨

Proto tu proběhly čtyři velké bitvy a dlouhá zákopová válka, během níž vojáci trpěli v děsivých podmínkách. V blátivých a věčně vlhkých zákopech museli čelit nejenom zimě, hladu a žízní, ale i hmyzu a hlodavcům.

V okolí města je dnes možné vidět desítky válečných hřbitovů, tvořených většinou nekonečnými řadami bílých křížů, označených často jen slovy „neznámý voják“.

K prvním Vánocům na této frontě se váže i slavná legenda, kdy britští a němečtí vojáci, ležící proti sobě dlouho v zákopech, na chvíli zapomněli na nepřátelství a na Štědrý den roku 1914 sehráli proti sobě fotbalový zápas.

V následujícím roce se však Ypry dostaly do povědomí celého světa jako místo, kde byl 22. dubna 1915, tedy poprvé v dějinách,** použit chemický bojový plny, konkrétně chlor. O dva roky později tu pak vojáci za děsivého utrpení poprvé umírali na chemickou látku, která podle svého prvního použití dostala název **Yperit.

Po válce bylo město zcela zničeno a bylo rozhodnuto o jeho rekonstrukci.

Přestavěna, nebo spíše zcela nově postavena byla dříve největší a nejstarší tržnice v Evropě, v níž se po staletí obchodovalo se suknem. Její součástí je i sedmdesát metrů vysoká zvonice Belford.

K dalším zajímavým budovám ve městě patří katedrála svatého Martina, postavená znovu v raně gotickém slohu, Dům templářů ze 13. století či brána Menin Gate, připomínající neznámé vojáky Commonwealthu, kteří položili život u Yprů před 16. srpnem 1917.

Oficiální webová stránka: www.toerisme-ieper.be

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY