PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Zadar - Chorvatsko

Základní informace

Zadar je srdce chorvatské severní Dalmácie, správní centrum Zadarské župy a jedno z nejkrásnějších měst Středomoří.

Kostel sv. Donáta, Zadar, Chorvatsko

V Zadaru, který leží uprostřed chorvatského pobřeží, žije 75 000 obyvatel, takže je pátým největším městem Chorvatska. Půvab historického středu města doplňují originální moderní instalace na pobřeží, jako jsou např. Mořské varhany, jejichž 35 trubek s píšťalami nepravidelně rozezvučí vlnobití, či nedaleký Pozdrav slunci, tedy kruh o průměru 22 metrů zapuštěný do dlažby, který po západu slunce ožije světelnými a barevnými efekty.

Nespornou výhodou je i úžasná poloha města z části na pevnině a částečně na poloostrůvku, obklopeném množství ostrovů a ostrůvků. Návštěvníkům se tak kromě příjemného koupání a kvalitních služeb nabízí i možnost kulturního vyžití a poznávání historie. A ta se v Zadaru odráží na každém kroku.

Viditelné tu jsou i stopy antiky, neboť na tomto místě roku 48 př. n. l. Římané založili kolonii Colonia Iulia Iadra, v níž kolem pěti vodorovných ulic překřížených pěti dalšími kolmými vyrostlo forum, chrám, lázně, amfiteátr, ale i vodovod a kanalizace.

Poté se Zadar stal centrem Dalmátské provincie Byzantské říše a v 11. století jej ovládli Chorvaté. Po náročné a bouřlivé době byl připojen k Uhrám, ale 31. července 1409 jej uherský král Ladislav I. Neapolský prodal Benátkám. Jejich součástí byl až do pádu Benátské republiky roku 1797, kdy až do konce první světové války připadl Habsburkům.

Poté se stal součástí Itálie, během druhé světové války jej fašisté přeměnili na svoji pevnost a roku 1944 byl začleněn v rámci Chorvatska do Samostatné federativní republiky Jugoslávie. Ani tehdy však jeho těžký osud neskončil – v letech 1991 a 1992 byl Zadar těžce poškozen Srby.

I přes bouřlivé dějiny je tu opravdu co vidět. Za prohlídku určitě stojí 27 metrů vysoký kostel sv. Donata z 9. století, monumentální katedrála se zvonicí zasvěcená svaté Anastazii, renesanční Pevninská brána ze 16. století, jež bývala součástí opevnění, ale i množství románských a renesančních budov.

Rada: Při návštěvě Zadaru byste si neměli nechat ujít ochutnávku místního likéru maraschino, který se v této oblasti vyrábí už od 15. století.

Oficiální webová stránka: www.zadar.hr/city-of-zadar

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Chorvatsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY