PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Zermatt - Švýcarsko

Základní informace

U úpatí švýcarské hory Matterhorn v kantonu Wallis leží vesnička Zermatt, jedno z nejznámějších lyžařských středisek v zemi. Je rovněž místem, ze kterého se nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na Matterhorn a odkud se podnikají výpravy na výstup na vrchol této ikonické hory.

Gornergratbahn, Zermatt, Švýcarsko Svycarsko Zermatt

Zermatt byl původně obyčejnou pasteveckou osadou, to se však změnilo v polovině 19. století, kdy lidé začali mít zájem o dobývání horských vrcholů a alpinismus. Poté, co v roce 1865 první horolezecká výprava pokořila Matterhorn, započal také největší rozkvět Zermattu a pomalu se z něj začalo stávat známé vysokohorské letovisko. Dnes v něm najdeme dokonalé zázemí pro turisty, lyžaře i horolezce. Celková kapacita lůžek v hotelích a apartmánech činí více než 14 000 lůžek, tedy zhruba třikrát větší množství než je počet stálých obyvatel.

V celém Zermattu nepotkáte jediné auto, již několik desetiletí je letovisko pro auta uzavřeno. Motoristé musí své vozy zaparkovat na parkovištích v okolních vesnicích a do Zermattu se dopravit buď veřejnou dopravou, nebo taxíkem. Po vesničce se místní obyvatelé pohybují nejčastěji v elektromobilech, které se tu dokonce vyrábějí. Na elektřinu jezdí i zermattské železnice. Jednou ze zdejších turistických atrakcí je tzv. gornergratská zubačka, první švýcarská elektrická dráha z roku 1898. Zájemce dopraví na horu Gornergrat do výšky 3089 metrů, odkud se naskýtá strhující výhled na Matterhorn, ledovec Gornergletscher a nejvyšší švýcarskou horu Dufourspitze (4634 m).

Nadšeným lyžařům je v Zermattu a jeho okolí k dispozici více než 300 km upravených sjezdovek, pro pěší turisty je tu řada značených turistických tras. V samotné vesničce návštěvníky láká především Alpské muzeum s expozicí vzdávající hold horolezeckým výpravám. Anglikánský kostel sv. Petra z 19. století byl postaven na počest britských horolezeckých výprav, které Matterhorn dobývaly jako první. U kostela se rozkládá hřbitov s náhrobky mnohých, kteří výstup na Matterhorn nepřežili.

Oficiální webová stránka: https://www.zermatt.ch

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY