PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Zutphen - Nizozemsko

Základní informace

Zutphen je malé pevnostní město ležící na soutoku řek Ijssel a Berkel. V centru někdejšího hanzovního města stojí mnoho památkově chráněných patricijských domů a jiné historické budovy. Díky mnoha kostelním věžím se městu dříve přezdívalo „město věží“.

Nizozemsko Zutphen, city center

Hanzovní město Zutphen se řadí k prvním historickým městům v Nizozemsku. První zmínku o něm lze vystopovat v r. 1030 a jedním z jeho nejcharakterističtějších prvků je zachovalá středověká uliční síť. Nedotčené centrum města dává návštěvníkům pocit, jako by se ocitli stovky let v minulosti. Hlavními památkami jsou St. Walburgskerk, kostelní náměstí a zlomky opevnění, které zahrnují věž Drogenapstoren z r. 1444 a vodní bránu Berkelpoort z r. 1312. Město není moc známé mezi zahraničními turisty a stále čeká a své objevení.

St. Walburgskerk je největší kostel a je bohatě zdobený freskami z 15. století. Působivá je také měděná křtitelnice a hrobky hrabat ze Zutphenu. Za vidění rozhodně stojí také čítárna jedinečné Librije (knihovna), která se nachází v kapitulní síni. Všech 750 knih pochází z doby před r. 1750 a je mezi nimi 80 prvotisků vytištěných před r. 1500. Svazky v knihovně, zbudované v r. 1564, jsou připevněny ke stolům řetězy, neboť dříve nebyla tato veřejná knihovna hlídána. Na světě existují pouze dvě další knihovny tohoto typu – knihovna v Hereford Cathedral v Anglii a Biblioteca Malatestiana v severoitalském městě Cesena.

Zdroj:
Nizozemsko – Společník cestovatele, nakladatelství Ikar
Knižní průvodce Marco Polo – Nizozemsko
http://www.atlasobscura.com/…of-the-world

Oficiální webová stránka: zutphen.nl

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY